Taloyhtiön nimiAsunto Oy Satoluiska
TalotyyppiKerrostalo
Tontin pinta-ala11344 m²
Tontin omistusOma
Rakennusvuosi1974
RakennusmateriaaliTeräsbetoni
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
KattotyyppiTasakatto
KateHuopa
Kiinteistön hoidosta vastaaHuoltoyhtiö: Tapiolan Lämpö Oy
Taloyhtiössä onIrtaimistokomerot, kylmävarastot, sauna, pesutupa ja mankeli (G-porras), ulkoiluvälinevarasto, väestönsuoja, kaapeli-TV, kuntosali (I-porras), kerhohuone (I-porras), askarteluhuone (K-porras), biljardihuone (K-porras), pöytätennishuone (L-porras), rengasvarastot (E-F-G-H-talo).
Rakennukseen tehdyt korjauksetYhtiössä suoritetut huomattavat korjaukset tai perusparannukset:
2025 - Linjasaneerauksen toteutus: vesi- ja viemärijärjestelmien uusiminen, kylpyhuoneiden uusiminen, sähköjärjestelmien ja tietoliikenneverkon uusiminen, lämmitysjärjestelmän tasapainottaminen ja säädön ja ilmanvaihdon saneeraus.
2024 - Vesikaton uusiminen.
2020 - Hissien jälkiasennusselvityksen teettäminen, linjasaneerauksen suunnittelu, sokkelien kunnostamisen ja parvekekaiteiden käsijohteiden maalauskunnostuksen loppuun saattaminen, ulkopuolisten puurakenteiden (porrashuoneiden sisäänkäynnit tms.) ja metallirakenteisten ovien huoltomaalaus sekä portaiden vaatimien korjausten loppuun saattaminen.
2019 - Leikkipaikkojen peruskorjaus. Elementtisaumojen ja parvekepielien saumojen uusiminen
2018 - Alapohjan rakenteiden tiivistäminen ilman kulkeutumisen estämiseksi, sokkeleiden peruskorjaustöiden aloitus, parvekkeiden käsijohteiden maalauksen aloitus, vesikattojen huoltokorjaukset, salaojien ja kuivatuksen korjaussuunnittelu, asuntojen märkätilojen kuntokartoitus.
2017 - Yhteiskäytössä olevien tilojen maalauskunnostus, Fiksuveden kartoituksessa ilmenneiden vesikalusteiden vaatimat korjaukset, korvausilmaventtiilien suodattimien vaihto, pihateiden asfalttien halkeamien paikkaaminen, leikkipaikan kunnostaminen, alapohjan rakenteiden tiivistäminen ilman kulkeutumisen estämiseksi rakennuksessa G-H, pesulan & kuivaushuoneiden varausjärjestelmän hankinta ja toisen pesukoneen uusiminen, sokkelikorjausten valmistelu, Satoluiska 2030 hankeselvityksen jatkaminen, pihan kunnostustoimenpiteet istutuksineen.
2016 - B, C ja G portaiden huippuimureiden uusiminen, ilmanvaihtojärjestelmän puhdistus sekä ilmamäärien mittaus, betonirakenteiden kuntotutkimus, tonttiviemärin vauriokorjaus, kaadettujen puiden kantojen jyrsintä, porrashuoneiden sisääntulokerrosten maalaus ja sähkölistoituksen uusiminen, pihan metallikaiteiden maalauskunnostus.
2015 - Puiden hoitoleikkaukset/poistaminen, ulkopuolisten jäte- ja sadevesiviemärien puhdistaminen, alapohjan alapuolella olevien viemäreiden kannakointien tarkastus ja korjaukset, julkisivujen pesu, ulkoportaiden kunnostaminen.
2014 - Rakennus-, sähkö- ja lvi-kuntoarvio & PTS, puiden kuntoarvio ja huonokuntoisten puiden poistaminen, kaupungin puolella kasvaneiden puiden poistaminen A-B -talon kohdalta.
2013 - llmanvaihtojärjestelmän puhdistus sekä ilma määrien mittaus ja säätö.
2012 - Koko taloyhtiön lukituksen uusiminen, ikkunoiden ja kerrostaso-ovien uusiminen.
2011 - A-portaan saunojen kunnostaminen, yleisten tilojen lukituksen uusiminen.
2010 - Ison polkupyörävaraston sekä B-, 1- ja L-portaan kuivaushuoneiden perusparannus, etupihan kunnostaminen.
2009 - Viemärin korjaus C/0-talon ryömintätilassa, pesulan pesukoneen uusiminen.
2008 - Alapihan leikkipaikan kunnostus, pesulan lattian peruskorjaus.
2007 - K-portaan saunaosaston perusparannus.
2006 - Ikkunoiden kunnostaminen.
2005 - Käyttövesiverkoston vakiopaineventtiilien asentaminen.
2003 - llmanvaihtojärjestelmän puhdistus sekä ilma määrien mittaus ja säätö, antenniverkon kunnostaminen HTV:n kaapeli-tv:tä varten.
1998 - Julkisivujen maalaus ja elementtisaumojen uusiminen.
1988 - Kaikkien rakennusten kattojen vedeneristyksen uusiminen.
Tiedossa olevat korjauksetKunnossapitotarveselvityksen (YK 2025) mukaan:
2025 - Pihasuunnitelma ja toteutuksen aloitus, aurinkopaneelien kannattavuuden selvitys, julkisivupuhdistus.
2026 - Pihateiden ja muiden pihatöiden viimeistely sisältäen viheralueiden kunnostuksen ja pihan aitaamisen, parvekkeiden sisäpuolen päätyseinien maalaus tarpeen mukaan.
2027 - Energiatodistuksen uusiminen, kiinteistön kuntoarvion päivittäminen
2028 - Energiataloudellinen selvitys, lämmitysverkoston kuntotutkimus.
Ostajalle aiheutuvat kustannuksetYK 2025: Päätettiin myöntää hallitukselle valtuutus tarvittaessa periä tai jättää perimättä max. 2 kk hoitovastiketta vastaavan määrän ylimääräisenä
hoitovastikkeena yhtiön rahatilanteen niin vaatiessa.
Päätettiin myöntää hallitukselle valtuutus päättää pääomavastikkeiden määrästä, mikäli niillä ei kyetä kattamaan lainojen lyhennyksiä ja korkokuluja korkotason
muuttuessa.
MuutaYhtiöjärjestyksen 19§
Kukin osakkeenomistaja vastaa hallitsemansa huoneistoon liittyvistä parvekkeen julkisivun parvekeaukkoon asennetun lasituksen ja siihen liittyvä muun asennuksen ja tekniikan aiheuttamasta korjaus, kunnossapito- sekä huoltokustannuksista.
Yhtiökokous 10.6.2025:
Päätettiin yhtiön toiminnan ja korjaustarpeiden rahoittamiseksi muuttaa yhtiön hallinnassa olevat asunnot C18 ja D37 osakehallintaan (osakehuoneistoiksi) antamalla uusia osakkeita maksullisella suunnatulla osakeannilla seuraavasti: päätettiin maksullisen suunnatun osakeannin vuoksi muuttaa yhtiöjärjestystä. Muutokset yhtiöjärjestykseen rekisteröidään tarvittaessa vaiheittain, sitä mukaa kun osakkeita merkitään. Päätettiin asunto-osakeyhtiölain voimaanpanolain johdosta muuttaa yj kaikilta osin vastaamaan nyt voimassaolevaa asunto-osakeyhtiölakia.
Autopaikat jaetaan isännöitsijätoimiston kautta jonotuslistan mukaisessa järjestyksessä.
Heti vapaita paikkoja on 0kpl ja autopaikkajonossa on 0, tilanne 28.8.2025. Kaavoitetut autopaikat 149.
25.11.2009 pidetyssä hallituksen kokouksessa päätettiin, että kylpyhuone ja keittiöremontin yhteydessä on aina tarkastettava vesisulut. Tarvittaessa vaihdetaan taloyhtiön kustannuksella.
11.3.2015 pidetyssä hallituksen kokouksessa päätettiin, että asunto-osakeyhtiö osallistuu osakkeenomistajien suorittamien kph-saneeraustöiden kustannuksiin vesieristyksen, lattiakaivon vaihdon sekä lattialämmitysjärjestelmän asennuksen kustannusten osalta. Lisäksi yhtiö korvaa vesieristystarkastuksista aiheutuvat kustannukset. Kustannusten korvaamisen edellytyksenä on, että korjauksessa noudatetaan rakentamismääräyskokoelman C2 osassa olevia määräyksiä vedeneristyksestä.
Mikäli huoneistolla on lainaosuutta, voi sen maksaa osittain tai kokonaan lainan eräpäivinä sopimalla asiasta etukäteen isännöitsijätoimiston kanssa. Osuussuorituksen maksajalta peritään lainaosuuden laskennasta, maksamisesta ja lainan lyhennysohjelman muuttamisesta aiheutuvat pankin ja isännöitsijätoimiston kulut.
Huoneistot yhteensä149 kpl
Asuinhuoneistojen kokonaispinta-ala10630.5 m²
OsakeluetteloOsakeluettelo on siirretty huoneistotietojärjestelmään