Taloyhtiön nimiAsunto Oy Sannantupa
TalotyyppiKerrostalo
Tontin pinta-ala1682 m²
Tontin omistusOma
Rakennusvuosi1990
RakennusmateriaaliBetonielementti
LämmitysjärjestelmäVesikeskuslämmitys, kaukolämpö
KattotyyppiHarjakatto
KateTiili
Kiinteistön hoidosta vastaaHuoltoyhtiö
Taloyhtiössä onHuoneistokohtaiset varastot.
Rakennukseen tehdyt korjauksetDigivalmius / takapihan portaiden valokate 2003. Julkisivujen huoltomaalaus 2008. Lämmönvaihtimen uusiminen ja lämmityksen perussäätö 2011. IV-poistokone vaihdettu 2011 (oikeanpuoleiseen "siipeen"). IV-kanavien nouhous ja säätö 2012. IV-koneet huolettu ja tehi´oja lisätty 2013. Autotallien ja julkisivujen betonikorjaus- ja maalaustöitä 2014. IV-tarkastus ja säätö 2015, vesikaton kulkusillat ja lapetikkaat 2018, peruskuntoarvio , märkätilojen kartoitus (Raksystems Oy), jätekatoksen saneeraus 2019, huoneistojen 4, 5, 9 ja 13 märkätilojen saneeraus, parvekkeiden ja luhtikäytävien päällilautojen uusintatyö. Ilmanvaihtojärjestelmän puhdistus, mittaus- ja säätötyöt 2023, viemärijärjestelmän puhdistus- ja kuvaustyöt, julkisivun hankesuunnitelma 2024, palovaroittimien uusinta, viemärikorjaukset: as 9 ja as 16 keittiöiden haaraviemäreiden painauman korjaus,as 8 wc haaraviemärin liitoksen ja takakaadon korjaus, as 9 wc haaraviemärin takakaadon korjaus, as 5 keittiön haaraviemärin ja as 11 pesuhuoneen haaraviemärin happokäsittely ja painehuuhtelu, as 12 haaraviemärin korjaus 2025.
Tiedossa olevat korjauksetHallitus 20.1.2026
Hallitus on kokouksessaan päättänyt laittaa julkisivuhankkeen ns. jäihin eli henketta ei tällä hetkellä edistetä taloyhtiössä viime aikoina tapahtuneiden vesivahinkojen vuoksi. Hallitus on päättänyt aloittaa käyttövesiputkien uusintahankkeen valmistelut ja käynnisti välittömästi hankkeen toteutussuunnittelutyön kilpailutuksen. Hallitus tuo asian aikanaan yhtiökokouksen käsiteltäväksi.
Kunnossapitotarveselvityksen 2025-2029 mukaan: julkisivusaumausten uusinta, ikkunoiden parveke/terassiovien, huoneistojen ulko-ovien, yleisten tilojen ovien uusinta, lukituksen uusinta, julkisivun huoltomaalaus, parvekkeiden pii- ja teräsosien huoltokäsittely, kuntoarvion päivitys.
Ostajalle aiheutuvat kustannuksetVuodelle 2025 korjauksiin varattiin 4692€, joka sisältyi maksettavaan hoitovastikkeeseen. Yhtiössä tapahtuneiden vesivahinkojen vuoksi hallitus on päättänyt käyttää yhtiökokoukselta saamaansa valtuutta periä toinen hoitovastike. Vahinkotöiden edetessä ja tarkentuessa tarkastellaan mahdollista rahoitustarvetta hallituksen toimesta tarkemmin. Ylimääräinen hoitovastike peritään maaliskuussa 2026. Muut kulut ei tiedossa.
Huoneistot yhteensä16 kpl
Asuinhuoneistojen kokonaispinta-ala864 m²