Taloyhtiön nimiAsunto Oy Lahdensivuntie 25
TalotyyppiKerrostalo
Tontin pinta-ala1123 m²
Tontin omistusOma
Rakennusvuosi1973
RakennusmateriaaliBetoni
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
KattotyyppiTasakatto
KateHuopakate
Kiinteistön hoidosta vastaaHuoltoyhtiö
Taloyhtiössä onSauna
Ei hissiä, sauna, takkahuone (takka ei käytössä), urheiluvälinevarasto, kuivaushuone, kaapeli-TV, kellarikomero, jäähdytetty kellari (ei toiminnassa), rengasvarasto. Rahoitusvastike 2,46 €/m2/kk ja korkovastike kulloisenkin korkotason mukaan. Alijäämävastike 1 €/m2/kk 1.8.2024 alkaen. Pääomavastikkeet ja lainaosuussuoritukset rahastoitiin 2016 tehdyn pysyvän päätöksen mukaisesti.
Rakennukseen tehdyt korjauksetAutokatos rakennettu 2000. Vesikate uusittu 2001. Parvekkeet ja yhtiön kattoterassi 2004. Lämmitysverkon kiertovesipumppu uusittu säätyväksi 2010. Ns. talonmiehen varastoon rakennettiin autonrenkaiden kausisäilytyshylly. Kylmiö poistettu käytöstä 2011. Rakennuksen kaikki lukot vaihdettiin uudelle Exec-avaimelle 2011. Saunan kiuas ja sähkökeskus uusittiin 2011. As 1, 2, 4 ja 8 WC-altaita ja vuotavia vesikalusteita vaihdettiin 2012. As 4 kylpyhuone ja WC saneerattiin, käyttövesiputkien uusiminen 2013. SäästöFlex eli kaukolämmön etäohjaus Skapat käyttöön 2013. Pesuhuoneen ja saunan välinen ovi saneerattiin 2013. As 8 keittiö saneerattu, vesikalusteet vaihdettiin 2014. Kaukolämmönvaihtimen pistesyöpymän korjaus 2015. Kaukolämmönvaihdin vaihdettu, SäästöFlexistä luovuttiin 2016. Koko rakennuksen viemäri- ja käyttövesiverkoston saneeraus, ml kaikki märkätilat saneerattiin nykymääräyksiin 2017. As 7 keittiö saneerattu asukkaan toimesta 2018. Kaukolämmön tulojohto ja nousu vaihtimelle uusittu 2019. Takapihan portaat uusittu ja lisätty kaide, mattoteline poistettu ja lisätty oleskelualue 2019.
Tiedossa olevat korjauksetHallituksen selvitys yhtiön vuosien 2025-2029 olennaisista kunnossapito- ja muutostarpeista: Autokatoksen huoltomaalaukset. Pihan ja kasviston kohennus. Sokkelin maalaus talkootöinä. Viemäreiden tuuletuksen korjaus. Kattoterassin oven kunnostus.
Ostajalle aiheutuvat kustannuksetOstajalle aiheutuvat kustannukset: ei tiedossaolevia tulevia kustannuksia. Talousarviossa vuodelle 2025 taloyhtiössä on varattu yhteensä 5.000e kiinteistön korjauksiin, tämä summa sisältyy maksettavaan hoitovastikkeeseen, eikä siitä tule lisäkulua. Yhtiön maksuvalmius oli vuoden 2024 aikana hyvä.
LunastusoikeusLunastusoikeus yhtiöllä: Ei
Lunastusoikeus osakkailla: Ei
MuutaTaloyhtiöllä luotollinen tili 20.000 euroa. Kaikkien huoneistojen sekä takkahuoneen takat ovat
käyttökiellossa, koska ne eivät vedä, eikä niitä siksi ole
nuohottu.
Huoneistot yhteensä9 kpl
Asuinhuoneistojen kokonaispinta-ala730.5 m²
Liikehuoneistot1 kpl
Liikehuoneistojen kokonaispinta-ala15 m²