Taloyhtiön nimiAsunto Oy Koivuvehka
TalotyyppiKerrostalo
Tontin pinta-ala9922 m²
Tontin omistusOma
Rakennusvuosi1979
RakennusmateriaaliPuu
LämmitysjärjestelmäSuora sähkölämmitys
KattotyyppiHarjakatto
KatePelti
Kiinteistön hoidosta vastaaTapiolan Lämpö Oy, Jätehuollosta on vastannut HSY.
Taloyhtiössä onyleisantenni, talousrakennus, jossa on ulkoiluväline- ja talonvarasto ja
teknistä tilaa yhteensä 48,5 m2 sekä talonvarasto 4,5 m2.
Rakennukseen tehdyt korjauksetVesivaraajien vaihto -89, kph korjauksia -94, vesikateremontti -03, Sadevesiviemäreiden kuvaus/tutkimus -05, Ilmastointihormien nuohous -05, ulkoportaat uusittu -06, Rakennusten ulkoseinät, ikkunapuitteet ja ulko-ovet maalattu pääosin -06-07, Antenniverkon kunnostus -07, Autosähkötolppien pistokekotelot ajastimineen -08, Raitin ja parkkipaikkojen tasaus -08-10, Lumiesteiden kiinnitys -10-11, Eteläpäädyn jäteaitaus -12, Ikkunoiden ja ovien huoltomaalaus -12-13. Pohjoispään jäteaitaus 2013, sadevesikourujen korjaaminen 2013. 2014: Leikkipaikan kunnostus, raitin kunnostus tarvittavilta osin, pihavalaistuksen parantaminen, sadevesien ohjaus pois rakennusten vierustoilta tarvittavilta osin, raitin sadevesien ohjaus. 2015: IV-kanavien nuohous, julkisivun maalauskorjaukset ja sadevesikourujen kunnostus tarvittavilta osin. 2016: rännien syöksytorvien jatkaminen, antennijärjestelmän päivitykset, Antennijärjestelmän kunnostus ja tarvittavat päivitykset. 2017: Leikkipaikan kunnostus, Viallisten ikkunaruutujen vaihto. 2018: Etelänpuoleisten päätyseinien korjauksia. Vaihdettu D7, H15, L21 ja M23 otsalaudat sekä uusittu M23 päätykolmion paneeli. 2019: Terassi- ja parvekeovien uusiminen, Kattohuoltotyöt (uusittu 1 krs. talojen sekä varaston kattojen vialliset lumiesteet, uusittu kaikkien asuinrakennusten ja yleisvaraston sadevesikourut ja syöksyt, tehty kattohuoltotöitä: paikkaustöitä rakennusten katoille, lisätty tippapeltejä ja uusittu vialliset
otsalaudat). 2020: Ulko-oven lukon sisäpuolen nupin lisäys kaikkiin lukkoihin joista se puuttui, Vesi- ja viemärijärjestelmän huuhtelu ja koko verkoston kuvaukset ja korkomittaus. 2021: Kurtturuusujen poistaminen sekä puiden kaataminen yhtiön tontilta, Rakennekorjaussuunnittelu (meneillään). 2023: Autolataustolppien vaihtaminen hidaslataukseen. G- ja J-talon ryömintätilojen rakenteiden tiivistykset, viemäreiden kannakointien ja vesijohtoliitoksen uusiminen. Palokatkojen lisäys alapohjan läpivienteihin ja liitoskohtien tiivistys
Tiedossa olevat korjauksetKunnossapitotarve vuosina 2024-2028:
- Ulkovaipan, rakenteiden hankesuunnitelman toteutus.
- Salaoja-, hulevesi, jätevesi ja aluevesijohtojärjestelmän hankesuunnitelman toteutus. Saneerauksessa korjataan myös alapohjat, kallistukset, ulkorakenteet, eristeet, tuulensuojalevyt kosteussulkuun asti, yläpohja ja lämmöneristeet uusitaan, sähköt, jätevesi, hulevesi, märkätilat avataan ja rakennetaan uusiksi, sekä sitä vastaan rakennetut seinät (keittiö), samoin sauna, koneellinen ilmanvaihto lämmön talteenotolla, laitetaan saneerauksen yhteydessä.
Ostajalle aiheutuvat kustannuksetTuleva saneeraus maksaa n.1900€/ m2 huoneistoihin. Tähän huoneistoon n.130.000€.
MuutaOsakkaiden omina muutostöinä v. 1989 toteuttamien kattoikkunoiden (C,E, G ja J-talot) vastuuasioista on päättetty 7/1989 hallituksen kokouksessa: Huoneistojen hallintaan oikeuttavien osakkeiden omistajat vastaavat kattoikkunoiden kunnossapidosta ja niistä mahdollisesti aiheutuvista vuoto- ym. vahingoista kokonaisuudessaan.
Huoneistoihin jälkeenpäin tehtyjen muutostöiden (esim. kaakeloinnit, ullakkolaudoitukset, terassit, takka, kattoluukut ja - ikkunat ym.) korjaus- ja kunnossapitovastuu on osakkeenomistajalla. Suomen kiint.liiton vastuunjakotaulukko otettu käyttöön, poikkeukset tästä; osakas vastaa huoneistokohtaisista sähköpattereista.
Ylimääräinen yhtiökokous 11.11.2021 on antanut hallitukselle valtuutuksen valita yhtiölle kokonaistaloudellisesti järkevin vaihtoehto korjaussuunnittelusta asuntojen A2,F12,G14 ja J18 korjaamiseksi.
Taloyhtiö on teettänyt laajoja kosteus- ja sisäilmateknisiä kuntotutkimuksia sisältäen merkkiainekokeita, lämpökamerakuvauksia sekä rakenneavauksia. Korjaussuunnittelutarjoukset rakenteiden korjaamiseksi on pyydetty perustuen tutkimustuloksiin. Yhtiökokous valtuutti käyttämään taloyhtiön tilivaroja enintään 15.000 e korjaussuunnitteluun.
Varsinainen yhtiökokous 07.06.2022 antoi hallitukselle 10000 e lisävaltuutuksen sisäilmakorjausten korjaussuunnitteluun ja rakenneavauksiin.
Varsinainen yhtiökokous 26.6.2023:
Alapohjakorjakset 2023:
Hallitus päätti ottaa 26.6.2023 pidettävän varsinaisen yhtiökokouksen asialistalle korjausasian käsittelyn.
Yhtiökokoukselle esitetään päätettäväksi korjausten aloittaminen huoneistoissa J18 ja G14 edellisten 17.2.2023 ja 4.4.2023 pidettyjen ylimääräisten yhtiökokousten käsiteltävänä olleella korjaustavalla. Yhtiökokoukselle esitetään myös, että näiden kahden huoneiston korjaamisen jälkeen toteutetaan tarvittavat ja toimiviksi todetut vastaavat korjaukset kaikissa yhtiön huoneistoissa. Korjausten toimivuus todennetaan mittauksin.
Urakan rahoittamiseksi hallitus esittää lainan nostamista, aluksi huoneistojen J18 ja G14 korjaamiseen. Muiden huoneistojen korjaaminen käsitellään erikseen.
Hallitus esittää yhtiökokoukselle, että hallitukselle annetaan valtuudet tilata urakka Tamitek Oy:ltä, kilpailuttaa rahoituslaitokset ja nostaa tarvittava laina korjausurakan ja sen mahdollisten lisätöiden ja muiden urakkaan liittyvien
kulujen yhteenlaskettujen enimmäiskustannusten mukaisesti. Urakkasummiin lisätään urakka- ja lisätyövaraukset 20% sekä tarvittaessa aiemmin toteutuneet suunnittelukustannukset.
Lisäksi hallitus valtuutetaan allekirjoittamaan suunnittelijoiden kanssa tarvittavat sopimukset urakanaikaisesta valvonnasta sekä varataan rahoitusta 30.000 € urakan aikaiseen valvontaan ja mahdollisiin suunnittelumuutoksiin. Laina-ajaksi ehdotetaan 10 vuotta. Hankkeelle haetaan ARA-avustusta ja lainasumma pienenee saatavan avustuksen verran.
Hallitus esittää, että yhtiön hallitus valtuutetaan antamaan panttikirjoja tai ottamaan uusia panttikirjoja otettavan lainan vakuudeksi luotonantajan kanssa erikseen sovittavan määrän. Hallitus esittää, että hallitus valtuutetaan määrittämään tarvittavan rahoitusvastikkeen suuruuden ja valtuudet periä sitä, kun kokonaiskustannukset ja osakassuoritukset ovat kokonaisuudessaan selvillä.
Taloyhtiössä toteutettiin vuoden 2024 aikana hankesuunnitelma. Ylimääräisessä yhtiökokouksessa joulukuussa 2024 päätettiin käynnistää peruskorjauksen toteutussuunnittelu. Päätettiin myös valtuuttaa hallitus nostamaan 100 000€ laina suunnittelun rahoittamiseksi. Peruskorjauksen sisältö esitelty hankesuunnitelmassa.
Hankesuunnitelman saa pyydettäessä välittäjältä
Huoneistot yhteensä24 kpl
Asuinhuoneistojen kokonaispinta-ala2012 m²
OsakeluetteloOsakeluettelo on siirretty huoneistotietojärjestelmään