Moderni ja valoisa saunallinen kaksio lasitetulla terassilla arvostetussa Näkkimistön alueella Renkomäessä.
Tervetuloa kotiin, jossa yhdistyvät vaivaton arki ja moderni mukavuus. Vuonna 2022 valmistunut saunallinen kaksio sijaitsee rauhallisella ja viihtyisällä asuinalueella Renkomäessä, josta on erinomaiset kulkuyhteydet niin paikallisliikenteellä kuin moottoritietä pitkin. Lähettyviltä löytyvät niin päiväkodit kuin sujuvat arjen palvelut, tehden sijainnista ihanteellisen monenlaiseen elämäntilanteeseen.
Asunnon 57,5 neliötä on hyödynnetty erinomaisesti. Avara pohjaratkaisu ja laadukas kovapuu-lattia luovat yhtenäisen ja kutsuvan tunnelman. Keittiön kruunaa käytännöllinen aamiaiskaappi, ja olohuoneesta on suora yhteys lasitetulle terassille, joka tarjoaa viihtyisän jatkeen oleskelutiloille ympäri vuoden. Viilentävä ilmalämpöpumppu takaa miellyttävän sisälämpötilan säällä kuin säällä.
Kylpyhuone on tyylikkäästi laatoitettu ja varustettu kaikilla tarvittavilla mukavuuksilla. Asumista helpottavat myös huoneistokohtainen lämmin ulkovarasto sekä kattavat pysäköintimahdollisuudet: käytössäsi on autokatospaikka lämmityspistokkeella ja toinen pihapaikka aivan ovesi edustalla.
Maalämmöllä varustettu taloyhtiö on pidetty hyvässä kunnossa ja asuminen on täällä huoletonta. Energiatehokas rakennus ja modernit ratkaisut tekevät tästä kodista kestävän valinnan tulevaisuutta ajatellen.
Tervetuloa tutustumaan ja ihastumaan elämäsi kotiin!
Sovi esittely
Seuraava esittelyaika ei ole vielä sovittu. Ota yhteyttä ja sovi henkilökohtainen esittely!
Myymälä
Kiinteistömaailma Lahti Aleksanterinkatu(Lahden Kodit Oy)Aleksanterinkatu 34, 15140 Lahti0504329981
Hae asuntolainaa jo ennen asuntokaupoille lähtöä. Näin tiedät, millaisella budjetilla voit tehdä päätöksiä, kun sopiva koti löytyy. Hakeminen ei sido sinua mihinkään.
AutopaikkaAutokatospaikka, Ulkoautopaikka, Huoneistokohtainen autokatospaikka lämmityspistokkeella (10e/kk) ja toinen paikka huoneiston edessä. Osakkailla mahdollisuus hankkia Easee sähköauton latauspistoke.
EnergiatehokkuusluokkaB2018
Huoneiston kuntoHyvä
VapautuminenSopimuksen mukaan/max 2 kk.
Varustus
Muuta kauppaan kuuluvaaSälekaihtimet, viilentävä ilmalämpöpumppu.
LaajakaistayhteysLaajakaista (Ethernet)
TelevisioliitäntäKaapeli-TV
Säilytystilat asunnossaLämmin ulkovarasto.
Tilat, materiaalit ja varustus
KeittiöKeittiössä Topi -keittiön aamiaiskaappi. Varustus: Jääkaappipakastin, liesituuletin hormilla ja astianpesukone Liesi: Induktioliesi, erillisuuni ja mikroaaltouuni Seinät: Maalattu
VesimaksuKäytön mukaan, ennakkomaksu. 17 € / kk / hlö. kylmä vesi 3,94e/m³, lämmin vesi 7,84e/m³
Taloyhtiö
Taloyhtiön nimiAsunto-osakeyhtiö Lahden Näkkimistönkatu 2
TalotyyppiRivitalo
Tontin pinta-ala3585 m²
Tontin omistusVuokrattu
Rakennusvuosi2022
LämmitysjärjestelmäMaalämpö
Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen lattialämmitys
KattotyyppiHarjakatto
KatePeltikate
Kiinteistön hoidosta vastaaAsukkaat itse
Lumenaurauksen hoitaa ulkopuolinen taho.
Taloyhtiössä onUlkovarasto ja tekninen tila.
Tiedossa olevat korjauksetYhtiökokous on päättänyt 5.5.2026, että taloyhtiössä käynnistetään asuinrakennuksien ja autokatoksien huoltomaalaus. Urakoitsijaksi on valittu Maalausliike Repton Oy urakkahintaan 27 900,00 euroa. Urakkasummasta 10 000,00 euroa katetaan taloyhtiön kassavaroista ja loppuosa rahoitetaan osakkailta perittävillä kertasuorituksilla osakkaiden lukumäärän mukaisessa suhteessa. Laskut on toimitettu osakkaille ja erääntyvät 7/2026.
LunastusoikeusLunastusoikeus yhtiöllä: Ei Lunastusoikeus osakkailla: Ei
Huoneistot yhteensä10 kpl
Liikenneyhteydet ja palvelut
LähipalvelutPäiväkoti Norlandia Simpukka 150m, Renkomäen päiväkoti 2,6 km, Lähteen peruskoulu 5,6 km, ABC Renkomäki 3,9 km, Lahden keskusta 8,6 km
LiikenneyhteydetPaikallisliikenne 100m, Matkakeskus 7,8 km, Moottoritie E75 3,7 km