Taloyhtiön nimiAsunto Oy Kuopion Minnankartano
TalotyyppiKerrostalo
Tontin pinta-ala1059 m²
Tontin omistusOma
Rakennusvuosi1987
RakennusmateriaaliBetoni, tiili
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö, vesikeskuslämmitys
KattotyyppiHarjakatto
KatePelti
Kiinteistön hoidosta vastaaHuoltoyhtiö
Taloyhtiössä onhuoneistokohtaiset varastot, mankeli, askarteluhuone, ulkoiluvälinevarasto, pesutupa, sauna, kerhohuone
Rakennukseen tehdyt korjauksetA-talon peruskorjaus 1987 (tarkoittaen, että talo korjattiin yhtä hyväksi kuin se oli uutena, ml. LVIS saneeraus. A-talo rakennettu alun perin vuonna 1932) piha-alueen asfaltointi 1991, ilmanvaihtokanavien nuohous 2003, A-talon vesikaton peruskorjaus ja maalaus ja samalla rakennettu sadevesiviemäröinti kattovesille 2009, B-talon vesikaton kunnostus 2009, A-talon julkisivun paikkakorjaus ja tuuletusparvekkeen kunnostus 2011, B-talon julkisivun huoltomaalaus maalattujen pintojen) 2012, korvausilmaventtiilien asennus A-talo 2014, ilmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö 2014, B-talon yleisten tilojen lattiat ja seinät 2014, lämmönsiirtimen uusiminen, lämmitysjärjestelmän perussäätö sekä yleisten tilojen patteriventtiilit uusittu 2015. Piha-alueen, piha-aitojen kunnostus, salaojien tarkastus sekä perusmuurin osittainen vedeneristys 2017, piha-alueen asfaltointi ja salaojitukset asfaltoinnin osalta 2017, A- ja B-talon sokkeleiden vesieristyksen kunnostus 2017, aidan- ja jätekatoksen huoltomaalaus 2017, laajemman kunnossapitotarveselvityksen laadinta 2018. B-talon painumaselvitys ja tutkimus 2019, kiinteistön kuntoarvio 2021. B-talon alapohjalaatan ja väliseinien purku, puurunkoisten väliseinien rakentaminen, LVI-järjestelmän uusintaa kellarissa 2024
Tiedossa olevat korjauksetKunnossapitotarveselvitys: ilmanvaihtokanavien nuohous ja korvausilmaventtiilien huolto 2024, A-talon kellarikerroksen pintarakenteiden osittainen purku 2024, julkisivuremontin suunnittelu 2025, palovaroittimien uusinta 2025, A-talon yleisten pesutilojen saneeraus 2026, julkisivun kunnostus kuntotutkimuksen perusteella (suunnittelu) 2027.
Ostajalle aiheutuvat kustannukset-
MuutaPeruskorjauslainoista vastaavat A- ja B-talo molemmat erikseen. Autotallit maksavat samalla kertoimella (1,0) rahoitusvastiketta kuin huoneistot, yhtiöjärjestyksen määräys pienemmästä (0,4) vastikekertoimesta koskee vain hoitovastiketta.
Huoneistot yhteensä17 kpl
Asuinhuoneistojen kokonaispinta-ala830.5 m²
OsakeluetteloOsakeluettelo on siirretty huoneistotietojärjestelmään