Taloyhtiön nimiKiinteistö Oy Kalajoen Lomatexas
TalotyyppiLO
Tontin pinta-ala852 m²
Tontin omistusVuokrattu
Rakennusvuosi1999
RakennusmateriaaliPuu
LämmitysjärjestelmäSähkölämmitys
KattotyyppiHarjakatto
KatePeltikate
Taloyhtiössä onKaapeli-TV, kuitu (Lounea)
Rakennukseen tehdyt korjauksetJulkisivu maalattu 2018. Pintaremonttia; yläkerran muovimatto vaihdettu, kaikki tapetit uusittu, yläkerran katot, takkahuoneen katto, tuulikaapin ja wc:n katot maalattu 2020. Takaterassit ja aitoja korjattu 2022. Ovien vetimet kaapistoihin uusittu, B-huoneiston verkko-ovi ja B-huoneiston keittiön hana uusittu 2023. A-huoneiston verkko-ovi, B-huoneiston yläkerran lattia korjattu, katto puhdistettu ja kosteiden tilojen silikonien tarkastus ja korjaus, korvaus- ja poistoilmaventtiilien tarkastus, katoksen soodakäsittely 2024. 2024-2025 parvekkeet ja terassit; puhdistus/öljyäminen, yläparvekkeet vuotavat päälle. Puiden kaato etu- ja takapihalta, sekä B-huoneiston parvekkeen korjaus 2025.
Tiedossa olevat korjauksetKunnossapitotarveselvityksen mukaan: 2026 kylpyhuoneen puku- ja pesuhuoneen ovi, listat ja kynnys. Korvausilmaventtiilien kunnon tarkistus ja tarvittaessa vaihto 2025. A-huoneiston parvekkeen vaatimat korjaustyöt, sekä terassien aitojen uusinta.
Ostajalle aiheutuvat kustannuksetOstajalle aiheutuvat kustannukset: ei tiedossa
LunastusoikeusLunastusoikeus yhtiöllä: Kyllä
Lunastusoikeus osakkailla: Kyllä
Lunastusoikeus koskee kaikkia osakkeita: Kyllä
MuutaYhtiöjärjestyksen mukaan yhdellä 1/6 osakkeella hallintaoikeus joka kuudes viikko. Yhtiö omistaa Hiekkasärkät Golf Oy:n C-osakkeen, joka sisältää 3 kpl pelioikeuksia. Pelioikeudet osakkaiden käytössä.
Huoneistot yhteensä2 kpl
Asuinhuoneistojen kokonaispinta-ala158.6 m²