Taloyhtiön nimiAsunto Oy Jyväskylän Amiraali
TalotyyppiKerrostalo
Tontin pinta-ala1845 m²
Tontin omistusOma
Rakennusvuosi2005
RakennusmateriaaliBetoni
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys
KattotyyppiTasakatto
KateHuopakate
Kiinteistön hoidosta vastaaHuoltoyhtiö
Jyväskylän Huoltosilta Oy
Taloyhtiössä onHuoneistokohtainen varasto
Ulkoiluvälinevarasto, kuivaushuone,
lastenvaunuvarasto, piharakennuksessa
jätevarasto ja talovarasto
Rakennukseen tehdyt korjaukset
2010 ilmanvaihdon poistopuhaltimien taajuusmuuntajan painelähettimen lisäys
2015 pihan istutusalueiden kunnostukset
2015 porrashuoneen ala-aulan huoltomaalaus, asuntotasanteiden paikkamaalaukset
2016 porrashuoneen akustokattojen korjauksia
2017 porrassyöksyjen seinien (alimmat kerrokset) huoltomaalaus
2017 ilmanvaihtokanaviston puhdistus ja perussäätö
2017 jätehuoneen ovien uusiminen
2018 autokatosten huoltomaalaukset
2019 yhden parvekelinjan sadevesikaivokappaleiden uusiminen sekä kolmen parvekelinjan sadevesisyöksyjen sähköinen saattolämmitys
2019 parvekelasitusten käyttöturvahuolto ja parvekekaiteiden kiinnitysten korjaukset
2019 kiinteistöautomaation saneeraus Ouflexilla
2020 LVIS kuntoarvio teetetty
2021 elementtisaumojen uusinta
2021 ikkunoiden saumat
2021 taloyhtiön pihan kunnostusta ja hiekkalaatikon siirto
2022 pihalaatoitus istuinryhmän alle
2022 väestönsuojan painekoe, varusteiden päivitys ja ilmanvaihtokanavien puhdistus
2023 palokatkojen tiivistys
2023 ulko-oven esteettömyys kyynärpainikkeella ja kaukosäätimellä
2024 halkeamakorjauksia kiinteistössä
2024 2 parvekerivin ylimpien kattojen tiivistykset
2024 2 vieraspaikan rakentaminen taloyhtiön pihalle
2025 hissin taajuusmuuttajan vaihto
2025 Ikkunoiden listojen vaihdot
2025 Palovaroittimien asennukset koko kiinteistöön
2025 2 parvekelasi rivistön kattojen tiivistykset
2025 Hissin taajuusmuuntajan vaihto
Tiedossa olevat korjauksetHallituksen selvitys kunnossapitotarpeista vuosille 2026–2030. Huoltokirjan mukaisten kunnossapito- ja korjaustöiden lisäksi seuraavat:
-Turvavalojen uusiminen
-Parvekelasien huolto
- Ikkunoiden tiivisteiden vaihto ja ikkunoiden karmien huoltomaalaus
- Lämmönvaihtimien ja linjasäätöventtiilien vaihto sekä lämmityksen säätö
MuutaYhtiötä sitoo 2.7.2004 ja 31.5.2005 allekirjoitetut rasitesopimukset ja 31.5.2005 allekirjoitettu yhteisjärjestelysopimus (LPAtontit
175-4-75-33 ja 175-4-75-34).
YJ 15 § Jos autopaikan hallintaan oikeuttava osake siirtyy muulta kuin yhtiön perustajaosakkailta yhtiön ulkopuoliselle uudelle omistajalle eikä samassa yhteydessä siirretä tämän yhtiön osakkeita, jotka oikeuttavat yhtiön jonkin huoneiston hallintaan, on siirronsaajan ilmoitettava siirrosta hallitukselle viipymättä, ja yhtiön osakkeenomistajilla oikeus lunastaa siirron kohteena oleva osake seuraavin rajoituksin ja seuraavilla ehdoilla:
Lunastajan tulee sitoutua lunastamaan kaikki samalla saannolla hankitut osakkeet. Mikäli useammat osakkeenomistajat haluavat käyttää lunastusoikeuttaan, ratkaistaan lunastusoikeus lunastusta haluavien kesken arvalla.
Lunastushinta on siirtäjän ja siirronsaajan sopima hinta. Mikäli saanto on vastikkeeton, käytetään lunastushintana käypää arvoa, jonka vahvistaa yhtiön hallitus.
Hallituksen tulee antaa tieto osakkeenomistajille osakkeen siirtymisestä. Tämän tiedonannon on tapahduttava kahden (2) viikon kuluessa siitä, kun hallitukselle on tehty siirtoilmoitus. Tiedoksi antamisen tulee tapahtua samoin kuin kokouskutsun antamisen.
Tiedon tulee sisältää lunastushinta ja päivämäärä, jolloin lunastusvaatimus viimeistään on tehtävä.
Osakkeenomistajien tulee esittää lunastusvaatimuksensa kirjallisesti yhtiölle yhden kuukauden kuluessa siitä, kun hallitukselle on ilmoitettu osakkeen siirtymisestä.
Osakkaan käyttäessä lunastusoikeutta on hänen suoritettava lunastushinta hallitukselle kolmantena päivänä lunastusvaatimukselle asetetun määräajan päätyttyä tai lunastushintaa koskevan riidan tultua lainvoimaisesti ratkaistuksi. Hallituksen on toimitettava lunastushinta välittömästi siihen oikeutetulle.
Merkintä tästä pykälästä on tehtävä autopaikkojen osakekirjoihin sekä osakeluetteloon ja mahdollisesti annettavaan väliaikaistodistukseen.
Vastuu alkuperäisiin rakennussuunnitelmiin kuulumattomien, mutta joko rakennusvaiheen aikana huoneistokohtaisena muutos/lisätyönä rakennettujen tai osakkeenomistajien jälkikäteen rakentamien huoneistokohtaisten valokatosten, terassien, terassilasitusten, takkojen ja muiden tulisijojen ja niihin liittyvien hormien tms. rakenteiden korjaamisesta, kunnossapidosta, niistä aiheutuvista ylimääräisistä kustannuksista ja mahdollisista vahingoista kuuluu osakkeenomistajalle.
Huoneistot yhteensä47 kpl
Asuinhuoneistojen kokonaispinta-ala3207 m²