Taloyhtiön nimiAsunto Oy Jyväskylän Tanhurinne
TalotyyppiKerrostalo
Tontin pinta-ala1414 m²
Tontin omistusOma
Rakennusvuosi2014
RakennusmateriaaliBetoni
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen lattialämmitys
Kaukolämpö, vesikeskuslämmitys
KattotyyppiHarjakatto
KatePeltikate
Kiinteistön hoidosta vastaaHuoltoyhtiö
Jyväskylän Huoltosilta Oy
Taloyhtiössä onHuoneistokohtainen varasto, urheiluvälinevarasto ja väestönsuoja
Rakennukseen tehdyt korjaukset2020 IV-kanavien puhdistus ja mittaukset
2022 Kattoturvatuotteideen lisääminen, pyörä- ja häkkivaraston valaistuksen uusinta
2023 Kuntoarvio, 10-vuotis vastuu
2024 Palovaroittimien uusinta koko yhtiöön
Tiedossa olevat korjauksetHallituksen selvitys kunnossapiottarpeista vuosille 2026-2030:
Parvekelasitusten tarkastus ja huolto 2026-2028
Salaojien tarkastus ja huolto 2026-2028
10-v kuntoarvion pohjalta mukana olleet huomiot, jotka ei rakennuttajan vastuulle kuuluneet 2026-2029
Keittiön ja kylpyhuoneen putkistojen kannakointi 2026
MuutaAsunto Oy Jyväskylän Tanhurinne (179–23–145–2) ja Asunto Oy Jyväskylän Tanhupolku (179–23–145–1) omistavat puoliksi tontin nro 3 (179–23–145–3). Tontilla sijaitsee molempien talojen autopaikat sekä jäteastiat. Hallinnanjakosopimus allekirjoitettu 18.6.2013.
Yhtiöjärjestyksessä on as. oy -laista poikkeavia määräyksiä koskien kunnossapitovastuita § 5.
Osakkaat vastaavat kukin oman parvekkeensa/terassinsa sekä irtaimistovarastonsa hoidosta ja puhtaanapidosta. Osakkeenomistajat ovat velvolliset sallimaan hallinnassaan olevilla parvekkeilla/terasseillaan ja huoneistoissa kaikki sellaiset toimenpiteet, jotka ovat tarpeellisia yhtiön, kiinteistön, rakennusten ja muiden tilojen huollon, kunnossapidon ja muiden vastaavien toimenpiteiden suorittamiseksi. Osakkeenomistajat eivät ole oikeutettuja suorittamaan parvekkeillaan/terasseillaan sellaisia korjaus- tai kunnostustoimenpiteitä tai asentamaan/rakentamaan niille sellaisia laitteita, jotka vaikuttavat häiritsevästi rakennusten ja kiinteistön ulkoasuun ja käyttämiseen. Mikäli joku osakkeenomistaja toimii tämän vastaisesti, on yhtiöllä oikeus suorittaa tarvittavat toimenpiteet tilanteen oikaisemiseksi osakkeenomistajan kustannuksella. Yhtiön huoneistojen ja osakashallinnassa olevien muiden tilojen rakentamisvaiheen aikaisiin rakennussuunnitelmiin kuulumattomien, osakkeenomistajien asentamien tai asennuttamien rakenteiden ja rakennelmien osalta on korjaus-, kunnossapito-, huolto-, vahinko- ja muu vastuu kyseisen huoneiston hallintaan oikeuttavien osakkeiden omistajalla.
Mikäli huoneistoihin on asennettu lämmöntalteenottolaitteet, laitteiden huolto- ja kunnossapitovastuu kuuluu yhtiölle ja kustannukset katetaan hoitovastikkeella.
Huoneistot yhteensä22 kpl
Asuinhuoneistojen kokonaispinta-ala962.5 m²