Myytävät asunnotJyväskyläMannila
KT1406239JyväskyläEUR169900Jyväskylä Tourula
69 / 693h+k+s+kph+erill.wc+vh+lasitettu parveke

Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä

169 900,00 €Velaton hinta
169 900,00 €Myyntihinta
69Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Asunnon pohjakuva
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Asunnon pohjakuva
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
Liinaharjankatu 15, Mannila, Jyväskylä
kiinteistönvälittäjä, LKV Pasi Jetsu

Pasi Jetsu

kiinteistönvälittäjä, LKV

pasi.jetsu@kiinteistomaailma.fi

puh. 0405412055

    Valoisa ja toimivapohjainen ylimmän kerroksen kolmio tarjoaa viihtyisää arkea laadukkaissa puitteissa. Kodissa on tilava olohuone, erillinen keittiö, kaksi makuuhuonetta sekä oma sauna. Lasitetulta parvekkeelta avautuu näkymät länteen ja itään. Asunnon ikkunoista avautuu myös kaunis näkymä Palokkajärvelle. Vuonna 2010 valmistunut Asunto Oy Mankolan Liinaharja on hyvin hoidettu, omalle tontille rakennettu taloyhtiö, jossa asuminen on huolettoman modernia. Yhtiössä on hissi, kuivaushuone, ulkoiluvälinevarasto sekä huoneistokohtaiset varastot. Lämmityksenä toimii kaukolämpö. Lisäksi myydään erillisinä osakkeina autokatospaikka AKP2 6000 € hintaan. Mannilan alue on rauhallinen ja lapsiperheiden suosima, sillä koulut, päiväkoti ja leikkipaikat löytyvät läheltä. Palokkajärven rantamaisemat ja ulkoilureitit tuovat luonnon osaksi jokapäiväistä elämää, ja keskustaan sekä Palokan kattaviin palveluihin on sujuvat yhteydet. Tämä koti sopii erinomaisesti sinulle, joka arvostat helppoa asumista ja viihtyisää ympäristöä lähellä palveluja ja luontoa.

    Sovi esittely

    Seuraava esittelyaika ei ole vielä sovittu.
    Ota yhteyttä ja sovi henkilökohtainen esittely!

    Myymälä

    Kiinteistömaailma Jyväskylä Tourula(PR-Neliöt Oy)Vapaaherrantie 2, 40100 Jyväskylä050 516 0017
    Lue lisää

    Asunnon tiedot

    Kohdenumero1406239
    TalotyyppiKerrostalo
    SijaintiLiinaharjankatu 15, 40200 Jyväskylä
    KaupunginosaMannila
    Huoneluku3h+k+s+kph+erill.wc+vh+lasitettu parveke
    Asuinpinta-ala69 m², yhtiöjärjestyksen mukaan
    Kokonaispinta-ala69 m²
    Kerros4/4
    HissiKyllä
    Näkymät asunnostaPihalle, kadulle, järvelle
    Ikkunoiden suunnatitä
    ParvekeKyllä, ulkopuolinen, lasitettu
    Parvekkeen suuntaPohjoinen
    AutopaikkaMyydään lisäksi erillisillä osakkeilla AKP2 hintaan 6000 €.
    EnergiatehokkuusluokkaC2018
    OmistusSähköinen omistajamerkintä
    Huoneiston kuntoTyydyttävä
    Korjaus- ja muutostyötIsännöitsijäntodistuksen mukaan 1/2013 astianpesukoneen asennus ja 4/2013 Ilmalämpöpumppu.
    VapautuminenViimeistään 1 kk kaupanteon jälkeen

    Varustus

    KeittiöJääkaappi, pakastin, erillisuuni, keraaminen taso, liesikupu, astianpesukone, kaapistot
    SaniteettitilatKylpyhuone, suihku, suihkuseinä, allaskaappi, peili, wc-istuin, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, sähkösauna, Erill.wc:ssä allaskaappi, peili
    MakuuhuoneSuuremmasta makuuhuoneesta kulku vaatehuoneeseen
    Muuta kauppaan kuuluvaaKiinteät valaisimet, sälekaihtimet
    LaajakaistayhteysElisa taloyhtiölaajakaista 1.1.2026 alkaen 50/50M. Lisätehoa ostettavissa.
    TelevisioliitäntäLiitetty yhtiön kaapeli-tv liittymään
    Säilytystilat asunnossaKellarikomerot, vaatehuone, kaapistot

    Tilat, materiaalit ja varustus

    Keittiön lattiaParketti
    Keittiön seinätMaalattu, kalusteväleissä laatta
    Kylpyhuoneen lattiaLaatta
    Kylpyhuoneen seinätKPH: laatta, S: paneeli, Erill.wc: maalattu, laatta
    Olohuoneen lattiaParketti
    Olohuoneen seinätMaalattu
    Makuuhuoneen lattiaParketti
    Makuuhuoneen seinätMaalattu, tapetti
    Muut huoneetEteisen seinät maalattu, lattiassa parketti, liukuovikaapisto (osin peili), naulakko. Vaatehuoneen seinät maalattu, lattiassa parketti, hyllystöt, tanko.

    Sijainti kartalla

    Hinta- ja asumiskustannukset

    Myyntihinta169 900,00 €
    Velkaosuus0,00 €
    Velaton hinta169 900,00 €
    Hoitovastike289,80 €/kk
    Rahoitusvastike0,00 €/kk
    Yhtiövastike yhteensä289,80 €/kk
    VesimaksuVesimaksuennakko 21 €/hlö/kk
    Lisätietoja kustannuksistaVesimaksut tasataan kulutuksen mukaan 12,20 €/m3

    Taloyhtiö

    Taloyhtiön nimiAsunto Oy Mankolan Liinaharja, Jyväskylä
    TalotyyppiKerrostalo
    Tontin pinta-ala3036 m²
    Tontin omistusOma
    Rakennusvuosi2010
    RakennusmateriaaliBetoni
    LämmitysjärjestelmäKaukolämpö, vesikeskuslämmitys
    KattotyyppiAumakatto, pulpetti
    KateHuopa, pelti
    Kiinteistön hoidosta vastaaHuoltoyhtiö
    Taloyhtiössä onKuivaushuone, ulkoiluvälinevarasto 2 kpl, huoneistokohtaiset varastot, hissi, kaapeli-TV, laajakaista, jätekatos, väestönsuoja, lastenvaunuvarasto
    Rakennukseen tehdyt korjaukset2024 palovaroittimien uusinta, IV-puhdistus ja säätö
    Tiedossa olevat korjauksetHallituksen selvitys kunnossapitotarpeista vuosille 2025-2029 (31.3.2025): 2025 kiinteistön peruskuntoarvio, 2027 huoltomaalauksia, 2029 lämminvesimittarien asennus ja kylmävesimittarien uusinta
    Ostajalle aiheutuvat kustannuksetTulevista korjauksista ei ole tehty kustannusarvioita
    LunastusoikeusLunastusoikeus yhtiöllä Koskee autokatospaikkojen hallintaan oikeuttavia osakkeita. Yhtiöjärjestyksen 8 § mukaisesti, lunastusaika 1 kk, ensisijainen lunastusoikeus omalla pääomalla osakepääomaa ja arvonkorotusrahastoa alentamatta., lunastusoikeus osakkailla Koskee autokatospaikkojen hallintaa oikeuttavia osakkeita. Yhtiöjärjestyksen 8 § mukaisesti, lunastusaika 5 vkoa. Koskee autokatospaikkoja, jos ei asuntoa myydä samalla saannolla.
    MuutaYK 13.5.2025: Hallitukselle myönnettiin valtuudet periä tai olla perimättä tarvittaessa 1-3 kuukauden suuruinen ylimääräinen hoitovastike. YK 13.5.2025: Sähköautojen lataus on mahdollista asentaen oman tolpan tilalle hitaan latauksen latauslaitteen osakkaan kustannuksella sen puitteissa, mitä nykyisillä sähkökytkennöillä on mahdollista. Velvoitetaan hallitus tekemään osakkaan kanssa kirjallinen sopimus latauslaitteen kunnossapitovastuusta, lataukseen käytetyn sähkön laskutuksesta ja autopaikan palauttamisesta ennalleen osakkaan mahdollisesti luopuessa autopaikasta. Ennen muutosta tulee tehdä taloyhtiölle muutostyöilmoitus ja saada työlle lupa. Nykyisistä tolpista on sähkö- ja hybridiautojen lataus kiellettyä. Samoin sähköpyörien, -mopojen tms laitteiden lataaminen yleisissä tiloissa on kiellettyä turvallisuussyistä. Näiden lataus tulee hoitaa valvotusti omassa asunnossa. Yhtiöjärjestyksessä on As.Oy -laista poikkeava säännös kunnossapitovastuusta 5§: Osakkeenomistaja, jonka huoneistoon on yhtiön rakentamisvaiheessa tai myöhemmin tehty ns. lisä- ja muutostyönä ratkaisuja, jotka poikkeavat yhtiön muiden huoneistojen perusratkaisuista (esim. LVIS-ratkaisut kuten huoneistokohtainen jäähdytys, huoneistoon asennettu takka ja/tai huoneistoparvekkeille tai -terasseille tehdyt rakenteet kuten parvekelasit jne), vastaa niiden aiheuttamista hoito-, ylläpito- (esim. takan nuohous) , kunnostus- ja perusparannuskuluista. Mikäli lisä-ja muutostyöratkaisuista aiheutuu muita kustannuksia yhtiölle, yhtiöllä on oikeus periä osakkeenomistajalta ne kustannukset, jotka ylittävät yhtiön muiden huoneistojen alkuperäisten ratkaisujen yhtiölle aiheuttamat keskimääräiset kulut. Näin perittävän kustannuksen suuruudesta päättää yhtiön hallitus. Sikäli kun aiheutuvaa kustannusta ei saada mitattua, hallitus arvioi suoritettavan korvauksen määrän perustuen mahdollisimman tarkkaan arvioon yhtiölle aiheutuvista lisäkustannuksista.
    Huoneistot yhteensä32 kpl
    Asuinhuoneistojen kokonaispinta-ala1968.5 m²
    OsakeluetteloOsakeluettelo on siirretty huoneistotietojärjestelmään

    Liikenneyhteydet ja palvelut

    LähipalvelutJyväskylän keskusta, kompassi (n. 4.3 km)
    KoulutMankolan yhtenäiskoulu (n. 0.45 km)
    PäiväkotiMannilan päiväkoti (n. 0.05 km)
    LiikenneyhteydetLinja-autopysäkki (n. 0.25 km)
    RuokakaupatPrisma Palokka (n. 2.2 km), K-Citymarket Palokka (n. 2.2 km)

    Lisätiedot

    AsuntomyymäläKiinteistömaailma Jyväskylä Tourula
    PR-Neliöt Oy, Vapaaherrantie 2, 40100, Jyväskylä
    Puh. 050 516 0017
    Lähetä sähköpostia
    VälittäjäOma välittäjäsi
    Ilmoitusta on katsottu75 kertaa
    Vastuullista välittämistä