Taloyhtiön nimiAsunto Oy Kulokallio
TalotyyppiRivitalo
Tontin pinta-ala6415 m²
Tontin omistusOma
Rakennusvuosi1964
RakennusmateriaaliBetoni
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys
KattotyyppiTasakatto
KateHuopakate
Kiinteistön hoidosta vastaaHuoltoyhtiö
Taloyhtiössä onSauna
Sauna (puretaan linjasaneerauksessa), varasto, kaapeli-TV, väestönsuoja, tekninen tila, jäähdytetty kellari, talovarasto.
Rakennukseen tehdyt korjaukset2026 huoneiston C10 kylpyhuoneen vesivahingon korjaukset ja sisäilmakorjaukset (käynnissä), 2025 C-talon sokkelin vedeneritys ja salaojien ja sadevesiviemärien uusiminen, C- talon ulkopuolinen kosteudeneristys. 2024 LVIS hankesuunnittelun toteutus, huoneiston A2 vesivahingon korjaukset (jääkaapin aiheuttama), A ja B pihan puolen julkisivujen puupanelointien suojapellitys, 2023 Patteritermostaattien ja -venttiiilien uusiminen kaikissa huoneistoissa, 2020 Vesivauriokorjauksia (myrskyn aiheuttamia) huoneistoissa B5 ja B6, 2019-2020 Julkisivukorjauksia, 2017-2018 Julkisivu, parvekkeet (kittaus- korjaus- ja maalaustyöt), A-talon ikkunakorjauksia, huoltokorjauksia, 2015 Julkisivuremontti A- ja B- talot, korjauksen yhteydessä myös ikkunoiden kunnostusta ja autotallin ovien uusiminen 2012 vesikaton kunnostus/huopakaton uusiminen, 2011-2012 ikkunoiden kunnostus, 2010 Katon räystäspellityksen uusiminen (myrskypellit), 2008 Parvekkeiden korjaus, 2006 Lämmönsiirtimen uusiminen, 2005 Piha-aluen asfaltointi, 1999 Huopakattojen uusiminen
Tiedossa olevat korjauksetSuunnitellut korjaukset:
2024 - 2026 LVIS hankesuunnittelun pohjalta tarkemman toteutussuunnitelman laatiminen.
2026 LVIS hankkeen kilpailutus ja toteutus.
2026-2027 LVIS hanke
2027-2028 Parvekkeiden laatoituskorjaus (sis. kaiteiden maalaus)
2028 Ikkunoiden kunnostus.
Ostajalle aiheutuvat kustannuksetYlimääräisessä yhtiökokouksessa 23.6.2025 päätettiin LVIS-hankkeen toteutuksen aloittamisesta tehdyn toteutussuunnitelman mukaisesti. Taloyhtiön hallitus on valtuutettu nostamaan lainaa
yhteensä 2 530 000 euroa seuraaviin hankkeisiin: LVIS-hankkeen toteuttaminen, C-talon alapohjarakenteiden peruskorjaus
LVIS-hankkeen yhteydessä, taloyhtiön saunatilan muuttaminen varasto- ja kuivaustilaksi, huoneiston C10 kosteusvaurion
korjaaminen ja huoneiston ennallistaminen sekä C-talon ulkopuolisten kosteussuojien ja salaojien uusiminen.
LVIS-hankkeen osalta osakkaiden muutostyöt on piirretty arkkitehtisuunnitelmiin.
LVIS-hanke on kilpailutettu ja ylimääräinen yhtiökokous 28.7.2026 päätti valita urakan suorittajaksi Respect Project Oy:n ja urakan projektipäälliköksi Jouko Ruususen Planera Oy:stä.
Ylimääräinen yhtiökokous päätti myös 500 000€ lisärahoituksesta LVI saneerausta varten.
C- talon korjauksiin käytetty laina (PO1) 240 000 € on jyvitetty.
LVIS urakkaan käytettävissä oleva lainavaltuutus 2 830 000€ per 14.9.2026.
LunastusoikeusLunastusoikeus yhtiöllä: Ei
Lunastusoikeus osakkailla: Ei
MuutaYlimääräinen yhtökokous 7/2026:
LVIS-hanke on kilpailutettu ja ylimääräinen yhtiökokous 28.7.2026 päätti valita urakan suorittajaksi Respect Project Oy:n ja
urakan projektipäälliköksi Jouko Ruususen Planera Oy:stä.
Ylimääräinen yhtiökokous päätti myös 500 000€ lisärahoituksesta LVI saneerausta varten.
Hallituksella on valtuudet kerätä tarvittaessa enintään 3 kk:n ylimääräinen hoitovastike.
Yhtiöjärjestyksen §6: Rakennusten ulkopuolisten tilojen hoito, puhtaanapito ja lumenpoisto, näihin tiloihin luettuna myös edellä 4 §:n mukaan huoneistoihin kuuluvat oleskelupihat, tapahtuu taloyhtiön toimesta ja kustannuksella. Osakkeenomistaja on kuitenkin velvollinen itse kustantamaan ja hoitamaan edellä 4 §:n mukaan huoneistoihin kuuluvien oleskelupihojen raja-aitoja, istutuksia, puita, pihavarastoja ja -katoksia sekä erillisiä, asukkaan mittariin kytkettyjä pihavalaisimia.
Huoneistot yhteensä11 kpl
Asuinhuoneistojen kokonaispinta-ala1877 m²