Myytävät asunnotHelsinkiKontula
KT1392769HelsinkiEUR149000Helsinki Kontula-Vesala
75 / 753h, k, kph, wc, p

Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki

149 000,00 €Velaton hinta
99 250,71 €Myyntihinta
75Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Asunnon pohjakuva
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Asunnon pohjakuva
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki
yrittäjä, toimitusjohtaja, YKV, LKV, kaupanvahvistaja Katri Korhonen

Katri Korhonen

yrittäjä, toimitusjohtaja, YKV, LKV, kaupanvahvistaja

katri.korhonen@kiinteistomaailma.fi

puh. 0400 933 595

    Tervetuloa tutustumaan tähän valoisaan kolmioon. Rauhallinen puistomainen sijainti, silti palvelujen lähettyvillä.

    Sovi esittely

    Seuraava esittelyaika ei ole vielä sovittu.
    Ota yhteyttä ja sovi henkilökohtainen esittely!

    Myymälä

    Kiinteistömaailma Helsinki Kontula-Vesala(Kiinteistörengas Oy)Keinulaudantie 2 A, 00940 Helsinki(09) 2310 2050
    Lue lisää

    Asunnon tiedot

    Kohdenumero1392769
    TalotyyppiKerrostalo
    SijaintiKaarikuja 4, 00940 Helsinki
    KaupunginosaKontula
    Huoneluku3h, k, kph, wc, p
    Asuinpinta-ala75 m², yhtiöjärjestyksen mukaan
    Kokonaispinta-ala75 m²
    Kerros7/8
    HissiKyllä
    Näkymät asunnostaPuistomaiset, pihalle, kadulle. Ikkunasuunnat: länsi, itä
    ParvekeKyllä, lasitettu
    Parvekkeen suuntaLänsi
    EnergiatehokkuusluokkaG2013
    OmistusOmistus osoitetaan paperisella osakekirjalla
    Huoneiston kuntoTyydyttävä
    VuokrattuKyllä
    VapautuminenKohde on vuokrattu. 3 kk irtisanomisajan jälkeen

    Varustus

    KeittiöJääkaappi/pakastin, astianpesukone, keraaminen liesi, liesituulehtin filtterillä,kaapistot
    SaniteettitilatKylpyhuone, suihku, wc, peilit, peilikaappi, pk-liitäntä
    Makuuhuonekaapistot
    TelevisioliitäntäKaapeli-TV

    Tilat, materiaalit ja varustus

    KeittiöJääkaappi/pakastin, astianpesukone, keraaminen liesi, liesituulehtin filtterillä,kaapistot. Lattia: Laminaatti. Seinät: Maalattu
    KylpyhuoneKylpyhuone, suihku, wc, peilit, peilikaappi, pk-liitäntä. Lattia: Laatta. Seinät: Laatta
    OlohuoneLattia: Laminaatti. Seinät: Maalattu
    Makuuhuonekaapistot. Lattia: Laminaatti. Seinät: Maalattu

    Sijainti kartalla

    Hinta- ja asumiskustannukset

    Myyntihinta99 250,71 €
    Velkaosuus49 749,29 €
    Velaton hinta149 000,00 €
    Hoitovastike277,50 €/kk
    Rahoitusvastike339,75 €/kk
    Erityisvastike37,50 €/kk
    Yhtiövastike yhteensä654,75 €/kk
    VesimaksuKäytön mukaan
    Muut maksutSaunamaksu: 10 € / kk
    Autopaikkamaksu: 20 € / kk

    Taloyhtiö

    Taloyhtiön nimiAsunto Oy Kaarikuja 4
    TalotyyppiKerrostalo
    Tontin pinta-ala17120 m²
    Tontin omistusVuokrattu
    Rakennusvuosi1967
    RakennusmateriaaliBetoni
    LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
    KattotyyppiTasakatto
    KatePeltikate
    Kiinteistön hoidosta vastaaHuoltoyhtiö
    Taloyhtiössä onSauna

    Hissi, kylmäsäilytystilat, kellarikomero, sauna, mankeli, kuivaushuone, ulkoiluvälinevarasto, kaapeli-TV, laajakaista10 Mbit/s
    Rakennukseen tehdyt korjauksetJulkisivun kunnostus -1994. Linjasäätö- ja sulkuventtiilien vaihto (lämmitysjärjestelmä ja kylmä käyttövesi) -1997. Antenniverkoston uusiminen -1998. Lukoston uusiminen -1999. Autokatoksen yläkannen korjaus -2000. B-talon saunaosastojen kunnostustyö, kylpyhuoneiden matto- ja vesieristystöitä -2002. A-talon saunaosastojen kunnostustyö, kylpyhuoneiden matto- ja vesieristystöitä -2003. Autokatoksen alakannen korjaus -2006. Jätekatoksen laajennus, porraskäytävien kunnostus, huoneistojen ikkunoiden, parvekeikkunoiden ja -ovien sekä sokkelikerroksen ikkunoiden ja ovien uusiminen, patteriventtiilien uusiminen -2009. D-portaan kylmiön peruskunnostus -2011. Piha-alueiden asfalttityöt -2013. Pihaleikkivälineiden uusiminen -2014. Molempien talojen lämmönsiirtimen uusiminen -2015. Autokatoksen aitojen ja metalliosien maalaus -2016. Rakennusten ulkovaipan kunnostus ja maalaustyö -2018. Linjasaneeraus 2020-2021, vuosikorjaukset, autokatoksen saumauskorjaukset, lukituksen uusiminen, aurinkopaneelit 2023 - autohallin oven uusiminen 2023. Ikkunoiden kunnostus 2024.
    Tiedossa olevat korjauksetVuosi 2026 autokatoksen kuntotutkimus Vuosi 2027 huoltotikkaiden kunnostus kattosiltojen asennus Vuosi 2028 vuosikorjaukset Vuosi 2029 vuosikorjaukset Vuosi 2030 hissien peruskunnostus tai uusiminen
    Ostajalle aiheutuvat kustannuksetOstajalle aiheutuvat kustannukset: Ei päätettyjä kustannuksia
    LunastusoikeusLunastusoikeus yhtiöllä: Ei
    Lunastusoikeus osakkailla: Ei
    MuutaTontin vuokrasopimus on umpeutunut 31.12.2025 ja tämän jälkeen tonttivuokraan on tehty korotus 01.01.2026 alkaen.. Helsingin kaupungin linjauksen mukaan vuokran määrittelyssä tontin markkina-arvosta huomioidaan asuntotontin vuokrasopimusta uusittaessa vain noin 60%. Arvion mukaan vuokra nousee 01.01.2026 alkaen 88.101,96€. Tämän hetkisen tiedon mukaan vuokra on noin 50% uuden vuokrasopimuksen mukaisesta vuokrasta, toisena vuonna 55%, kolmantena vuonna 60% jne. kunnes kymmenen vuoden jälkeen vuokra on noussut uuden vuokrasopimuksen mukaiseen tasoon. Arvion mukaan 10 vuoden kuluttua uuden sopimuksen alkamisesta vuokra on 176.203,92€.
    Huoneistot yhteensä168 kpl
    Asuinhuoneistojen kokonaispinta-ala10180 m²

    Liikenneyhteydet ja palvelut

    LähipalvelutKoulut: Vesalan koulu n. 0,4 km; Päiväkodit: useita lähellä n. 0,3 km; Ruokakaupat: ostarin kaupat n. 0,4 km; Muut lähipalvelut: Metro n. 0,4 km, alepa n. 0,2 km
    KoulutVesalan koulu (n. 0.4 km)
    Päiväkotiuseita lähellä (n. 0.3 km)
    LiikenneyhteydetBussi n. 0,4 km
    Ruokakaupatostarin kaupat (n. 0.4 km)

    Lisätiedot

    AsuntomyymäläKiinteistömaailma Helsinki Kontula-Vesala
    Kiinteistörengas Oy, Keinulaudantie 2 A, 00940, Helsinki
    Puh. (09) 2310 2050
    Lähetä sähköpostia
    VälittäjäOma välittäjäsi tai katri.korhonen@km.fi / p. 0400-933595
    Ilmoitusta on katsottu1123 kertaa
    Vastuullista välittämistä