Taloyhtiön nimiAsunto Oy Espoon Omenatorni
TalotyyppiKerrostalo
Tontin omistusOma
Rakennusvuosi2016
RakennusmateriaaliBetoni
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
KattotyyppiTasakatto
KateBitumi
Kiinteistön hoidosta vastaaMatinkylän Huolto
Taloyhtiössä onHissi, saunaosasto kattoterassilla, kuivaushuone, urheiluvälinevarasto, lastenvaunuvarasto, irtaimistovarasto, talovarasto, väestönsuoja, siivouskomero, teknisiä tiloja, jätehuone, sisäpiha (3. krs, liikekeskuksen katolla)
Rakennukseen tehdyt korjauksetPelastussuunnitelman laatiminen. 10 v energiatodistuksen laatiminen 2016. Lämmitysverkoston tasapainotus ja säätö 2017. Takuukorjauksia. Porrashuoneen pääoven muuttaminen automaattioveksi 2018.
3. ja 15. kerrosten terassien suunnittelu 2020.
Tiedossa olevat korjauksetKts. Kunnossapidon periaateohjelma 2024-2032.
Ostajalle aiheutuvat kustannuksetYhtiökokous 29.5.2023:
Annettiin hallitukselle valtuudet periä tai jättää perimättä enintään kahden kuukauden ylimääräinen hoitovastike, taloudellisen tilanteen sitä edellyttäessä tai sen salliessa.
Toukokuussa 2024 tullaan perimään ylimääräinen 1,5 kertainen hoitovastike-erä hissin taajuusmuuttajan uusimisen kattamiseksi. Eräpäivä on 29.5.2024.
MuutaOsakkeenomistajat ovat velvollisia huolehtimaan kustannuksellaan asuinhuoneistoon kuuluvan lasitetun parvekkeen tai terassin asianmukaisesta huollosta ja kunnossapidosta mm. huolehtimalla mahdollisen lumen, jään, puiden lehtien yms. poistosta ko. alueilta
asianmukaisesti siten, että ne eivät aiheuta vaurioita rakenteille.
Huoneiston 18 terassia rajaavan istutusaltaiden, pensaiden sekä pergolan hoito ja kunnossapito on taloyhtiön vastuulla. Osakkeenomistaja, jonka huoneistoon on yhtiön rakentamisvaiheessa tai myöhemmin tehty ns. lisä- ja muutostyönä
ratkaisuja, jotka poikkeavat yhtiön muiden huoneistojen
perusratkaisuista, vastaa niiden aiheuttamista hoito-, ylläpito-, kunnostus- ja perusparannuskuluista. Mikäli lisä- ja muutostyöratkaisuista aiheutuu muita kustannuksia yhtiölle, yhtiöllä on oikeus periä osakkeenomistajalta ne kustannukset, jotka ylittävät
yhtiön muiden huoneistojen alkuperäisten ratkaisujen yhtiölle aiheuttamat keskimääräiset kulut.
Huoneistot yhteensä79 kpl