Myytävät asunnotEspooOlari
AP1368547EspooEUR5000Espoo Westend
Autopaikka paikoitushallista

Kuunkierros 1, Olari, Espoo

5 000,00 €Velaton hinta
4 515,82 €Myyntihinta
Kuunkierros 1, Olari, Espoo
Kuunkierros 1, Olari, Espoo
Kuunkierros 1, Olari, Espoo

    Myydään autohallipaikka Olarissa, Olarin Paikoitustalo Oy autohallissa. Autopaikka sijaitsee lukitun autohallin 4. tasolla. Autohalli on kylmä, mutta kuiva. Autopaikka mahdollista myös vuokrata. Mahdollisuus ostaa useampia autopaikkoja, ota yhteyttä!

    Sovi esittely

    Seuraava esittelyaika ei ole vielä sovittu.
    Ota yhteyttä ja sovi henkilökohtainen esittely!

    Myymälä

    Kiinteistömaailma Espoo Westend(Pecasa Oy)Westendintie 99 E, 02160 Espoo050 516 2800
    Lue lisää

    Asunnon tiedot

    Kohdenumero1368547
    TalotyyppiAutopaikka
    SijaintiKuunkierros 1, 02210 Espoo
    KaupunginosaOlari
    HuonelukuAutopaikka paikoitushallista
    HissiEi
    EnergiatehokkuusluokkaEi lain edellyttämää energiatodistusta
    OmistusOmistus osoitetaan paperisella osakekirjalla
    Huoneiston kuntoHyvä
    VapautuminenHeti

    Sijainti kartalla

    Hinta- ja asumiskustannukset

    Myyntihinta4 515,82 €
    Velkaosuus484,18 €
    Velaton hinta5 000,00 €
    Hoitovastike20,00 €/kk
    Rahoitusvastike7,80 €/kk
    Yhtiövastike yhteensä27,80 €/kk
    Lisätietoja kustannuksistahoitovastike 240,00 €/vuosi, pääomavastike 93,60 €/vuosi

    Taloyhtiö

    Taloyhtiön nimiOlarin Paikoitustalo Oy
    TalotyyppiAutopaikka
    Tontin pinta-ala3178.9 m²
    Tontin omistusOma
    Rakennusvuosi1977
    RakennusmateriaaliTiili/betoni
    LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
    KattotyyppiTasakatto
    KateKumibitumimatto
    Kiinteistön hoidosta vastaaOlarin Huolto Oy
    Rakennukseen tehdyt korjaukset1995 Kiinteistöautomaatiojärjestelmä. 1997 Autohallin ikkuna-aukkojen pleksit, betonikorjauksia ja nosto-ovi autohalliin. 1999 Autohallin portaikon oviasennus. Apteekin lämmityspatterien lisäys. 2000 Ilmastoinnin puhdistus ja säätötyöt, porrastornin pellitys. 2001-2002 Istutusalueen ja laatoitusten uusintaa yhdessä Espoon kaupungin kanssa. 2002 Lämmönjakokeskuksen laitteiden uusinta, Uudenmaan Lämpötekniikka Oy. 2003 Laatoituskorjauksia ja liiketilan sokkelikorjaus, viherkaistalle kolme valaisinta. 2004 Autolämmityskoteloiden uusinta, Otek Oy. 2005 Betonirakenteiden tutkimus ja korjaussuunnittelu, Aaro Kohonen Oy. 2006-2008 Betonirakenteiden korjauksia, Suomen Betonikorjaus Oy ja RW-Pinnoitus Oy. 2009 Valaistusta parannettiin autohallissa. 2010 Rakennusautomaation uusiminen, HK-Säätö Oy. 2011 Paikoitushallin sadevesiputkiston tutkimus. 2012 Paljeoven koneiston korjaus, sadevesiputkien korjauksia, asfalttipaikkauksia. 2013 Autohallin nosto-oven uusiminen (törmäys), sadevesiputkien korjauksia. 2014 Sadevesivahinkoja liiketiloissa, vesieristeiden ja sadevesiputkien korjauksia. 2015-2016 Sadevesiputkiston kulkureittien muutos ja liiketilojen yläpuolisen tason vesieristys. 2017 Ilmastointihormien pudistus, ilmamäärien mittaukset ja säätö, Cervi Talotekniikka Oy. 2018 Vesikaton huoltotoimenpiteet, Kattotutka Oy. 2020 Puistolehmusten kaato takapihalta, tontin reunasta. 2021 Vesikattoremontin saneeraussuunnittelu ja kilpailutus. 2022 Vesikattoremontti liittymineen, sadevesien ohjaus, reunapellitykset.
    Tiedossa olevat korjaukset2023 ajoneuvojen latausselvitys ja linjaus, betonirakenteiden korjaussuunnittelu. 2024-2025 aurinkosähkökeräinjärjestelmän tarveselvitys, ulkopuolisten sade- ja jätevesiviemärien painehuuhtelu ja kuvaus, betonirakenteiden korjaus. 2026-2027 lämmönjakolaitteiden uusimissuunnittelu ja saneeraus.
    Ostajalle aiheutuvat kustannuksetEi tiedossa.
    MuutaYhtiön perustivat aluerakentajat Puolimatka Oy ja Arjatsalo Oy. Niiden merkitsemät osakkeet jaettiin siten, että ne vastasivat -osakkeet kiintiöitiin- lähikortteleiden asunto/kiinteistöyhtiöille yhtiöiden myöhemmin rakentamien asunto-osakeyhtiöiden rakennuslupien mukaista autopaikkatarvetta. Alkuperäisen yhtiöjärjestyksen mukaan osakkeita saivat omistaa vain lähikortteleiden yhtiöt ja niiden osakkaat. Tarkoitus oli, että sitten rakennettavat asuntoyhtiöt lunastavat omat paikkansa. Kun asuntoyhtiöt sitten rakennettiin, niiden autopaikkavelvoite täytettiin osoittamalla niille tarvittava määrä autopaikkaosakkeita. Nämä merkittiin rakennusluvassa ko. yhtiöiden paikoiksi. Usean yhtiön kohdalla paikat myytiin rakennettaville asuntoyhtiöille sisällyttämällä hankintahinta niiden talousarvioon. Näin ei kuitenkaan kaikkien yhtiöiden osalta tapahtunut, kun osakkaat päättivätkin kokouksissaan etteivät yhtiöt osta paikkoja. Myöhemmin rakentaja myi haltuunsa jääneet osakkeet tukussa sijoittajille, jotka täyttivät tuolloin yhtiöjärjestyksessä olleen vaatimuksen. Sittemmin oikeuskäytäntö johti siihen, että yhtiöjärjestyksen omistusrajoite oli mitätön, joten parkkitalon osakkaat saattoivat myydä osakkeita kenelle tahansa. Rajoite myös poistettiin yhtiöjärjestyksestä sen uudistuksen myötä. Parkkitalolle ei enää rajoituksen poistumisen jälkeen kuulu, kuka sen paikkoja omistaa, kunhan osakkaat täyttävät vastike- ja muut velvoitteensa. Kirjanpitoa ja lainarekisteriä koskeviin tiedusteluihin vastaa Riina Lauri, riina.lauri@tl-konserni.fi
    Liikehuoneistot10 kpl
    Liikehuoneistojen kokonaispinta-ala716.5 m²

    Liikenneyhteydet ja palvelut

    KoulutKuitinmäen koulu (n. 0.7 km)
    PäiväkotiUseita alueella (n. 0.2 km)
    LiikenneyhteydetLinja-auto (n. 0.05 km)
    RuokakaupatS-Market Olari (n. 0.1 km)

    Lisätiedot

    AsuntomyymäläKiinteistömaailma Espoo Westend
    Pecasa Oy, Westendintie 99 E, 02160, Espoo
    Puh. 050 516 2800
    Lähetä sähköpostia
    VälittäjäOma välittäjäsi tai Juho Poutanen, juho.poutanen@kiinteistomaailma.fi / 0505298898
    Ilmoitusta on katsottu84 kertaa
    Vastuullista välittämistä