Taloyhtiön nimiAs. Oy Lummetie 3 - Bost. Ab Näckrosvägen 3
TalotyyppiKerrostalo
Tontin pinta-ala4595 m²
Tontin omistusOma
Rakennusvuosi1984
RakennusmateriaaliBetoni, tiili
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
KattotyyppiTasakatto
KateHuopa
Kiinteistön hoidosta vastaaHuoltoyhtiö
Taloyhtiössä onirtaimistovarasto, urheiluvälinevarasto, sauna, kuivaushuone
Rakennukseen tehdyt korjaukset2024 Talokohtaisten vesisulkujen uusiminen. 2023 Julkisivusaneeraus: ikkunat, parvekkeet, A-, C- ja E-talojen vesikatot (2022-2023), puuttuvien korvausilmaventtiilien asentaminen (osana julkisivu urakkaa), energiatodistuksen laatiminen, käyttövesiputkien ja viemäriputkien kuntotutkimus, korvausilmaventtiilien asennusten tarkistukset, alapohjien puhdistus (talot A, B, C, D), alapohjan loggeriseuranta, tonttivesisulkujen uusiminen, vakiopaineventtiilin asentaminen,. 2021 julkisivujen kuntotutkimus, kosteusvauriokorjauksia E42, E43, alapohjan selvitystyö kaikissa kiinteistön rakennuksissa, alapohjan puhdistus ja tiivistys E-rakennuksen osalta, hankekokonaisuuden suunnittelu Sweco. 2020 IV-kanavistossa havaittujen korjaustarpeiden tekeminen kiinteistöissä, IV-kanavien puhdistus, mittaus ja säätö (huoltotoimenpide). 2019 Erinäisiä, osittaisia selvityksiä kuntotutkimuksia ja selvityksiä (Frontago), Alapohjan selvitystyö kaikissa kiinteistön rakennuksissa, IV-kanaviston korjaustoimet koko kiinteistössä ja kaikissa asunnoissa. 2018-2020 Kosteusvauriokorjauksia, E-talon asunnot E42, E43, D40 ja E51, ulkoportaiden porraskivien korjaukset, ulkoaluekorjaukset: C, D-talot: kivetys ja D, E-talot kivituhka, kuivaushuoneiden kunnostus. 2017 B-talon tuuletusparvekkeen sadevesikaivon uusiminen, porrashuoneiden ovien maalaus, parkkipaikan aidan uusiminen, kammiopuhaltimien uusiminen huippuimureissa, tonttiviemärilinjojen uusiminen (HSY on uusinut liitoskaivot) 2016-2017 Alapohjan putkien kannakointi. 2016 Parkkipaikan asfaltin paikkakorjaus, A- ja B-talojen yhteiskanavapuhaltimien vaihto huippuimuriksi, sade- ja jätevesiviemärin huuhtelu ja kuvaus, B- ja D-talojen tuuletusparvekkeiden kunnostus. 2015 Julkisivujen, parvekkeiden ja ikkunoiden kuntotutkimus. 2014 Kylpyhuonesaneerauksia 25 kappaletta, soneran internet-yhteys, C-talon alapohjan viemärilinjojen kannakointi sekä vastapenkkojen teko alapohjan reunoille, ikkunoiden huoltomaalauksia A-, B- ja C-taloissa. 2013 Pattereiden termostaatti- ja linjasäätöventtiilien uusinta, lämpöverkon perussäätö, ilmanvaihtokanavien nuohous ja säätö, Sonera Oyj:n taloyhtiölaajakaista ja kaapeli-tv (valokuitukaapeli). 2012 Lukostosaneeraus. 2011 C-talon saunan vesivahingon korjaus. 2010 Welho internetyhteys, kylpyhuoneiden A4, B13, B15, D33, D34, D36, E43, E45 ja E46 korjaus. 2009 Kytkentä kaapeli-tv verkkoon. 2008 julkisivusaumaukset. 2007 lämmönsiirtimen uusiminen. 2006 ikkunoiden huoltomaalaus etelä- ja länsipuolet. 2006 ulko-ovien huoltomaalaus. 2006 parvekelattioiden pinnoitus. 2005-2006 parvekekaiteiden korjaukset. 2004 liittyminen HTV:n kaapeliverkkoon. 2003 B ja D-talon vesikaton uusinta, porrashuoneiden maalaus. 1997 B, C ja D-talojen yläkattojen kermieristeiden kunnostustyöt.Päätettiin yksimielisesti hallitukselle myönnettävästä valtuudesta tarvittaessa periä tai olla perimättä 1-2 kuukauden hoito- ja/ tai pääomavastike tai muuttaa pääomavastiketta korkokannan oleellisesti muuttuessa.
Huoneistoparvekkeilla ja terassipihoilla on voimassa Vantaan kaupungin terveysviranomaisen määräämä tupakointikielto.
My Terra Oy on seurannut yhtiön hallituksen toimeksiannosta alapohjan tuuletuksen onnistumista lämpötilaa ja kosteusolosuhteita mittaavilla loggereilla. Mittausten perusteella alapohjan kosteus- ja lämpötilaolosuhteet olivat mittausjaksolla stabiilit ja alapohjan rakennusaikaan ja rakennustapaan nähden varsin tavanomaiset. Havaintojen perusteella olisi kuitenkin suositeltavaa parantaa alapohjien tuuletusta esimerkiksi asentamalla tuuletuspaaluja alapohjasta maan pinnalle. Nyt käytettävissä olevin tiedoin vaikuttaa siltä, että Lummetie 3 voisi välttää mittavan salaojaremontin alapohjien tuuletuksen parantamisella.
Käyttövesiputkien ja viemäreiden kuntotutkimus on toteutettu syyskaudella 2023 ja esitelty hallitukselle 29.11.2023. Kuntotutkimuksen havainnot aiheuttavat muutoksia hallituksen kunnossapitotarveselvitykseen ja voivat muuttaa seuraavan viiden vuoden aikana tehtäviä korjauksia.
Osakasinfo 15.4.2024: parvekelasitukset ja lasimarkiisit: Yhtiö on saanut Vantaan Rakennusvalvonnalta lupapäätöksen, joka todennäköisesti velvoittaa yhtiön lasittamaan kaikki parvekkeet. Hallitus arvioi tilannetta ja mahdollisia toimia keväällä 2024.
Yhtiökokouksessa 21.5.2024 päätettiin valtuuttaa hallitus kilpailuttamaan käyttövesiputkien ja sähköjärjestelmän uudistamisen hankesuunnittelu, valitsemaan suunnittelija ja laadituttamaan hankesuunnitelma. Päätettiin, että suunnitelmaan sisällytetään myös kylpyhuoneiden uudistamisen hankesuunnittelu. Päätettiin valtuuttaa hallitus kilpailuttamaan hankesuunnittelu, valitsemaan suunnittelija ja laadituttamaan pihan uudistamisen hankesuunnitelma.
Tiedossa olevat korjaukset2024 Käyttövesiputkien ja sähköjärjestelmän hankesuunnittelu, kylpyhuonekartoitus, piha-alueiden uudistusten hankesuunnittelu, viemärikannakointien lisäys ja kaatojen tarkistus alapohjassa, alapohjan tiivistystöitä A- ja B-talot, Ilmanvaihdon tiivistys-, mittaus- ja säätötöitä, E42 ja E43 huoneistojen puujulkisivujen kuntotutkimus ja korjaussuunnittelu ja korjaus. 2024-2025 Alapohjan tuuletuksen lisääminen tuuletuspaalujen avulla, 2025 Piha-alueiden uudistusten toteutussuunnittelu, palohälytinhankinta koko kiinteistölle.
Ostajalle aiheutuvat kustannuksetei päätettyjä
Muutajatkuu tulevia korjaus- ja kunnossapitotöitä: 2026 Käyttövesiputkien ja sähköjärjestelmän uudistamisen toteutussuunnittelu, piha-alueiden uudistukset, autosähkölatauspisteiden infran asennusvaraus. 2027 Piha-alueiden uudistukset, autosähkölatauspisteiden infran asennusvaraus. 2028 Käyttövesiputkien ja sähköjärjestelmän uudistaminen, alapohjan tiivistystyö käyttövesiputkien uudistamisen yhteydessä, kylpyhuoneiden saneeraukset tarpeen mukaan, kattopinnoitteiden kunnon silmämääräinen tarkistus. 2029 Tavanomaisia vuosikorjaus- ja huoltotöitä
Huoneistot yhteensä51 kpl
Asuinhuoneistojen kokonaispinta-ala3310 m²
OsakeluetteloOsakeluettelo on siirretty huoneistotietojärjestelmään