Taloyhtiön nimiAsunto Oy Ahkiolampi
TalotyyppiKerrostalo
Tontin pinta-ala3118 m²
Tontin omistusOma
Rakennusvuosi1975
RakennusmateriaaliBetonielementti
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö, vesikeskuslämmitys
KattotyyppiTasakatto
KateHuopa
Kiinteistön hoidosta vastaaHuoltoyhtiö, Alltime Oy
Taloyhtiössä onHissi 2kpl, ulkoiluvälinevarasto, väestönsuoja, kylmäkellari, sauna, huoneistokohtaiset varastot, kaapeli-TV
Rakennukseen tehdyt korjauksetVesikatto uusittu 1994, etuikkunat asennettu 1998, elementtisaumat uusittu 2001, lukot uud.sarjoitettu, kylmiön kompressori 2003, antenniverkoston saneeraus 2007, hissit modernisoitu 2008, maavajoaman korjaus B-rapun puolella 2009-2010, syväjätesäiliöt, IV-kanavien puhdistus ja ilmamäärien säätö, huoneiston A3 viemäri- ja käyttövesiputkien uusiminen, jätekatoksen muutos pyörävarastoksi 2010, taloyhtiön ulkopuolisen jv-viemärin sukittaminen, katon saneeraus ja A-rapun kautta kulkuoven asentaminen katolle 2012, julkisivukorjaus, parvekelasitukset, seinän vierien korjaus, kerhohuoneen muuttaminen asuinhuoneistoksi B40 2013, kaukolämmönsiirtimen uusiminen 2014, A-rapun saunan saneeraus 2016, B-rapun saunan korjaus 2017, A- ja B-rappukäytävän ja välikäytävien valaistuksen muuttaminen liiketunnistin valaisimille 2019, IV-kanavien puhdistus ja säätö, kaapelivian korjaaminen autolämmitystolpilla spk:seen 2020, kaukolämmön alajakokeskukseen uusittu käyttöveden säätöventtiili ja säätömoottori 2021, ikkuna- ja parvekeovien uusiminen 2022, jätekatoksen osittainen uusiminen uusien jätehuoltomääräyksien mukaiseksi 2022.
Tiedossa olevat korjaukset2024 Asbestikartoitus, vesi- ja viemäriputkiremonttia varten, käyttövesiputkikorjaus hankesuunn., IV-kanavien puhd. ja säätö sekä paloturvall. parant., palovaroittimien asennus huoneistoihin. 2025-2027 käyttövesiputkikorjauksen suunnittelu. Käyttövesiputkisaneeraus 2025-2026 sis. pohjakerr. betonilattioiden maalaus, pohjakerr. akustolevyjen uusim., rappukäytävän maalaus, piha-alueen asfaltoinnin uusim. suunnittelun aloitus ja kilpailutus, lämmitystolppien uusim, piha-valot led-valaisimiksi, salaojajärj. huolto/saneeraus, lämpöjohtojen, pattereiden, termostaattien ja venttiileiden kuntotutkimus. 2028-2029 vesi-ja viemäriputkien kunnostaminen /uusim., vesikalusteiden korj., patteritermostaattien uusim. ja linjasäätö, patteriverkoston tasapainotus. 2029-2023 kattoremontti
Ostajalle aiheutuvat kustannuksetEi tiedossa.
MuutaPihasuunnittelu sekä sakokaivon korjaus lähivuosina. Yhtiökokous 2015 keskusteltu patteritermostaattien uusimisesta ja linjasäädöstä sekä varautumisesta kv- ja viemärisaneeraukseen. Patteritermostaatit on syytä lähiaikoina uusia ja huomioida nykytekniikka. Yhtiökokous 9.5.20203 on päättänyt, että mikäli jäähdytetyn kellariosaston koneisto rikkoutuu, niin sitä ei enää uusita vastaavanlaiseksi, vaan nykyaikaistetaan. 27.5.2024 yhtiökokouksessa on päätetty valtuuttaa hallitus kilpailuttamaan ja valitsemaan hankesuunnittelija ja suunnittelijat kv-johtosaneerausta varten sekä valtuudet periä 2kk:n ylimääräinen hoitovastike taloudellisen tilanteen niin vaatiessa. Kerhohuone muutettu asuinhuoneistoksi 2013.
Huoneistot yhteensä40 kpl
Asuinhuoneistojen kokonaispinta-ala1606.2 m²
OsakeluetteloOsakeluettelo on siirretty huoneistotietojärjestelmään