Taloyhtiön nimiAsunto Oy Salkolantie 3
TalotyyppiKerrostalo
Tontin pinta-ala3255 m²
Tontin omistusOma
Tonttiosuus lunastettuEi
Rakennusvuosi1974
RakennusmateriaaliBetoni
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö, vesikeskuslämmitys
KattotyyppiTasakatto
KateHuopa
Kiinteistön hoidosta vastaaHuoltoyhtiö (Nurmijärven Rakennuhuolto Oy)
Taloyhtiössä onHissi, sauna ja uima-allas, ulkoiluvälinevarasto, kellari, kylmäsäilytystilat, yhtiössä on huoneistokohtaiset kellarikomerot, antenni-TV
Rakennukseen tehdyt korjauksetVesikattoremontti 1997. Huoneistojen ikkunat uusittu 2005. Ilmastointikanavien puhdistus- ja säätötyö sekä IV-koneiden uusiminen 2007. Kuntoarvio laadittu 2011, raportti ei ole välittäjän käytettävissä, lisätietoja isännöitsijältä. Kiinteistön lukitusten uusiminen 2012. Jätekatokseen asennettu lukollinen ovi 2015. Vesikaton huoltotyöt, kaukolämpöpaketin uusinta 2016. Julkisivujen ja parvekkeiden kuntotutkimus 2017. Lämpö-, vesi- ja viemärijärjestelmien kuntotutkimus 2018 (Raksystems Oy). IV-hormien nuohous. Julkisivu- ja parvekeremontin suunnittelu 2019.
Tiedossa olevat korjauksetYhtiöllä on kunnossapitotarveselvitys 2021-2025: julkisivu- ja parvekeremontti 2020-22 (käynnissä, valmistuminen arvioitu 2022 kevät), vesijohtoverkoston seurantatutkimus 2022-23, porrashuoneiden huoltomaalaus ja portaiden hionta 2022-23, viemäreiden videoseurantatutkimus 2023. Lukituksen uusinta 2025. Käynnistettävistä toimenpiteistä päätetään yhtiökokouksissa eriseen.
Ostajalle aiheutuvat kustannuksetEi vielä tiedossa. Yhtiökokouksen 6/2020 päättämä julkisivu- ja parvekeremontti valmistuu keväällä 2022. Urakan kokonaishinta on enintään 900 000€.
LunastusoikeusLunastusoikeus yhtiöllä Yhtiönjärjestys 16 pykälä autokatokset, lunastusoikeus osakkailla Lunastusoikeus koskee autokatospaikkoja, ks. yhtiöjärjestys 16§
MuutaHallitus on valtuutettu perimään tai olemaan perimättä enintään 2 kk:n ylimääräinen hoito- tai rahoitusvastike. Vastuu osakkeenomistajan jälkikäteen rakentamien huoneistokohtaisten parvekelasien korjaamisesta, kunnossapidosta, niistä mahdollisesti aiheutuvista ylimääräisistä kustannuksista ja vahingoista kuuluu osakkeenomistajalle. Ks. yhtiöjärjestys 5§.
Huoneistot yhteensä30 kpl
Asuinhuoneistojen kokonaispinta-ala1982.5 m²