Taloyhtiön nimiAsunto-osakeyhtiö Kyyninkatu 13
TalotyyppiKerrostalo
Tontin pinta-ala1569 m²
Tontin omistusOma
Rakennusvuosi1959
RakennusmateriaaliBetoni, tiili
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö vesikiertoisin patterein.
KattotyyppiHarjakatto
KatePelti
Kiinteistön hoidosta vastaaHuoltoyhtiö
Taloyhtiössä onSauna, irtaimistovarastot ullakolla, kellarikomero, pesutupa, mankeli, ulkoiluvälinevarasto, väestönsuoja, yhteisantenni.
Rakennukseen tehdyt korjauksetLämmönvaihdin asennettu 1991. Parvekkeet kunnostettu 1994. Ikkunoiden ulkopuitteet maalattu 2000. Saunaremontti, jätekatos rakennettu 2002. Vesikatto maalattu 2006. Ulkopintojen kunnostus, maalaus ja sadevesikourujen uusinta, vesipeltien ja parvekekattojen maalaus, julkisivun maalaus ja korjaus, ikkunapuitteiden maalaus 2010. Viheralueiden kunnostus, tupakointipaikka, viemärin pesu ja videokuvaus kunnon selvittämiseksi 2013. Lukituksen uusiminen 2014. Viemäreiden sukitus- ja sujutussaneeraus, katon lisäkiinnitys 2015. Kuivaushuoneen maalaus 2021.
Tiedossa olevat korjaukset2023-2027 Pesutuvan ja kuivaushuoneen seinien ehostus esim. rappaus ja maalaus. Lattiat ovat hyvät. (Tehdään putkiremontin yhteydessä, koska tiloissa on asbestia.)
2022-2027 Lämmönvaihtimien ja säätölaitteiden uusiminen.
2023-2025 Käyttövesiputkiremontin hankesuunnittelun aloitus. (Lämmönjakohuoneen asbestisaneeraus putkiremontin yhteydessä tarpeen mukaan.)
2022-2027 Huolletaan rännejä ja kattoa (puhdistus, kunnon seuraaminen). Rännit puhdistetaan syksyisin ja katto tarkastetaan.
2027 Ikkunoiden uusinta.
Ostajalle aiheutuvat kustannuksetEi tiedossa olevia kustannuksia.
Huoneistot yhteensä27 kpl
Asuinhuoneistojen kokonaispinta-ala1071.9 m²
Liikehuoneistot2 kpl
Liikehuoneistojen kokonaispinta-ala103.5 m²