Taloyhtiön nimiAs Oy Pulmusentie 6
TalotyyppiKerrostalo
Tontin pinta-ala2228.4 m²
Tontin omistusOma
Rakennusvuosi1975
RakennusmateriaaliBetoni, puu
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
KattotyyppiPulpetti
KatePelti
Kiinteistön hoidosta vastaaKonelumityöt hoitaa Aittohuolto Oy.
Taloyhtiössä onSauna, pesu- ja pukuhuone, pesula, kuivaushuone, kattilahuone, ulkoiluvälinevarasto
Rakennukseen tehdyt korjauksetSaunaremontti 2007, kattoremontti 2009, lämmönvaihdin uusittu 2010, jätekatos tehty 2011, sokkelien kunnostus 2012, ilmanvaihtokanavien nuohous 2013, varastojen ulko-ovet 2 kpl 2013, kiinteistön kuntoarvioraportti 2013, kylpyhuoneiden kuntokartoitukset 2015, alustava LVIS-peruskorjauksen hankesuunnitelma 2015, julkisivun puuosien huoltomaalaus ja kunnostus 2015, LVIS-peruskorjaus 2017, asuntojen kylpyhuoneet saneerattu 2017, taloyhtiön saunaremontti 2017 (putkiremontin yhteydessä), lukituksien uusiminen 2018, leikkipaikan uusiminen 2019, parvekkeiden kuntotutkimus 2019, postilaatikkotelineen ja postilaatikoiden uusiminen 2019, salaojien kuvaaminen ja kunnonselvitys 2020, lv-koneensäätö ja huolto 2020, luhtikäytävän paneelilaudoituksen ja katon maalaaminen 2021, parkkipaikan kunnostamistyöt 2021, ikkunoiden ja ulko-ovien uusiminen 2023, katon pesu ja huolto 2024, Elisan kuituyhteys 2025
Tiedossa olevat korjauksetHallituksen selvitys kunnossapitotarpeista vuosille 2025-2029 normaalien vuosittaisten kunnossapito- ja korjaustöiden lisäksi seuraavat: luhtikäytävän metalliosien uusiminen 2026-2027, ilmanvaihtokanavien nuohous 2026-2027, sokkeleiden maalaus 2026-2027, palovaroittimien vaihto
Ostajalle aiheutuvat kustannuksetEi tiedossa
MuutaLainaosuussuoritukset rahastoidaan ja rahoitusvastikkeet tuloutetaan. Hallitukselle myönnettiin tarvittaessa
oikeus periä tai olla perimättä 1-2 kuukauden hoitovastike.
Parveketupakointia tulee välttää! Sieltä savu kulkeutuu helposti toisiin huoneistoihin!
Korjaus- ja kunnossapitovastuu: Asunto-osakeyhtiölain kunnossapitovastuusta koskevasta säännöksestä poiketen kuuluu osakkaan vastata kustannuksellaan kaikista korjaus- ja kunnossapitotöistä sekä mahdollisista aiheutuneista ylimääräisistä kustannuksista ja vahingoista, jotka aiheutuvat jälkikäteen asennetuista parveke ja/tai terassilasituksista.
Osakkeenomistaja on velvollinen omalla kustannuksellaan toimittamaan huoneistonsa sisäkorjaukset. Yhtiö korjauttaa kuitenkin rakenteista johtuvat sisäpuoliset viat sekä ne lämpö- vesi ja viemärijohdot, jotka olivat huoneistossa, kun se luovutettiin alun perin osakkeenomistajalle tai jotka yhtiö on myöhemmin huoneistoon asentanut. Yhtiö ei ole velvollinen suorittamaan wc-, kylpyhuone- ja saunatilojen kosteus- ja vesieristyksissä ilmenevien vikojen korjauksia eikä niistä johtuvia välillisiä seurauksia, mikäli osakkeenomistaja tai muu huoneiston haltija on aiheuttanut vian tahallisesti tai ilmeisellä huolimattomuudellaan.
Huoneistot yhteensä16 kpl
Asuinhuoneistojen kokonaispinta-ala800 m²
OsakeluetteloOsakeluettelo on siirretty huoneistotietojärjestelmään