Taloyhtiön nimiAsunto Oy Mechelin
TalotyyppiKerrostalo
Tontin pinta-ala930.3 m²
Tontin omistusOma
Tonttiosuus lunastettuEi
Rakennusvuosi1928
RakennusmateriaaliTiili
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
KattotyyppiHarjakatto
KatePelti
Kiinteistön hoidosta vastaaHuoltoyhtiö
Taloyhtiössä onHissi (seitsemänteen kerrokseen saakka), kellarikomero, autohalli, kaapeli-TV, laajakaista.
Rakennukseen tehdyt korjaukset1999-2002 Hissien peruskorjaukset.
2001 Jätekatos.
2003 Parvekkeiden uusiminen (uudelleen rakentaminen).
2005 Syöksytorvien saattolämmitys.
2003-2017 Ikkunoiden ja parveovien kunnostaminen.
2010 Lämmönvaihdin.
2011 Lukituksen uusiminen (iLOQ).
2012 Putkiremontti (Laaja) - tonttiviemärijohtojen uusiminen, vesieristykset, käyttövesi- ja viemärijohtojen uusiminen kylpyhuoneisiin ja keittiöihin, kph:n ja wc:n vesikalusteiden, etäluettavien huoneistokohtaisten kylmän ja kuuman veden vesimittarien asentaminen. Vanhojen sähköjohtojen paloturvallinen eristäminen porrashuoneiden kerroskatoissa ja kattojen rakentaminen ja maalaus. Ethernet-kaapelit, valokuitukaapelit jokaiseen asuntoon. Uusien sähkö- ja tietoliikennekeskuksien asentaminen asuntoihin. Uudet kellarikomerot. Uusi pyöräkellari. Edellisistä korjauksista jäljellä ollut asbestisaneeraus.
2014-2015 Jukisivuremontti.
2014-2016 Ullakkohuoneistot (A83,A84,C85 ja C86) rakennettiin ja vesikatto uusittiin kokonaan.
2015 Piharemontti.
2017 Taloyhtiön asunnon D 82 kunnostaminen.
2018 Autohallin nosto-oven uusiminen.
2019 A- ja C-portaan kellarioven uusiminen kaso-turvaoviksi, vesikaton korjaussuunnittelu.
2020 Vesikaton korjausurakka.
Tiedossa olevat korjauksetPTS-yhteenveto:
2021 Sähköautojen latausinfra, taloyhtiön omistamien huoneistojen korjaukset, pihakannen kuntotutkimus (n. 36.000 €).
2024 Hissien peruskorjaus/modernisointi (n. 200.000 €).
2025 Ulko-ovien uusiminen/kunnostaminen (n. 30.000 €).
2027 Porrashuoneiden kunnostaminen (n. 200.000 €).
Ostajalle aiheutuvat kustannuksetArviot PTS-suunnitelmassa. Ostajalle tiedoksi, että ilmoitettu velaton lähtöhinta ei sisällä vielä osakkeille jyvitettävää kattokorjausurakkaa. Ostaja ottaa vastatakseen myytävälle huoneistolle jyvitettävän kustannuksen.
LunastusoikeusLunastusoikeus osakkailla 1 kk
MuutaYlimääräinen yhtiökokous 18.12.2019 päätti vesikaton korjaustyön aloittamisesta sekä valitsi urakoitsijaksi
Consti Korjausrakentaminen Oy. Hallitukselle valtuudet enintään 1.500.000,00€ suuruisen luotollisen tilin avaamisesta vesikaton korjauskulujen rahoittamiseksi. Lainan konvertoimisesta rahoituslainaksi päätetään erikseen. Samalla yhtiö päätti antaa hallitukselle valtuuden nostaa kanne Loftmen Oy:tä ja sen vastuuhenkilöitä vastaan.
Yhtiökokous 14.6.2021 Päätökset: hallitukselle annettiin lisäksi valtuuden periä kahden kuukauden ylimääräinen hoitovastike taloudellisen tilanteen niin vaatiessa tai olla perimättä taloudellisen tilanteen niin salliessa. Lainalyhennysrahastoa kartutentaan enintään lainalyhennysten määrällä. 1.500.000€ limiittitiliä ei muuteta rahoituslainaksi kesken olevan riitatilanteen ja matalan korkotason vuoksi.
Huoneistot yhteensä82 kpl
Asuinhuoneistojen kokonaispinta-ala3707.8 m²
Liikehuoneistot5 kpl
Liikehuoneistojen kokonaispinta-ala123 m²