Kaamasen pohjoispuolella, Paistunturin erämaa-alueen reunamilla Lihavanhauenjärven rannalla viihtyisä kelohirsinen erämaja piharakennuksineen.
Mökissä on tilava tupa, reilusti nukkumatilaa parvella, sauna, eteinen ja järven suuntainen terassi. Lisäksi erillinen piharakennus, jonka pinta-ala on n. 26 m2. Tänne on sijoitettu agregaatit. Lisää sähköä saadaan aurikopaneeleista ( 3 kpl).
Pihassa on tulistelupaikka, pihagrilli, kelohirsinen piharuokailukatos, maakellari ja ulko wc. Rantaan johtavat pitskospuut. Kaamasen tieltä mökille on n.1,5 km pituinen metsätie jolla kulku onnistuu parhaiten maavaraa omaavalla autolla. Tie on loppupäästä paikoin kivinen.
Alueella on hyvät mahdollisuudet metsästykseen ja kalastukseen. Tilalla on myös osuus/erityinen etuus alueen eri vesistöihin mm. Kaamasjoella, Kielajoella, Saari-, Syys-, Harri-, Ala ja Ylätarvo-, Siika-, Säyts- ja Ruohojärvillä.
Mökin alapohja on ja länsipuolen katto on vastakkain remontoitu. Irtaimisto kuuluu pääosin kauppaan. kauppaan. Hyvä eräpaikka isojen erämaiden naapurista.