Taloyhtiön nimiAsunto Oy Haukanniemenpolku 3
TalotyyppiKerrostalo
Tontin pinta-ala5775 m²
Tontin omistusOma
Rakennusvuosi1972
RakennusmateriaaliBetoni
LämmitysjärjestelmäMaalämpö
Maalämpö, poistoilmalämpöpumppu
KattotyyppiTasakatto
KateHuopakate
Kiinteistön hoidosta vastaaHuoltoyhtiö
Taloyhtiössä onSauna
Askarteluhuone, ulkoiluvälinevarasto, kerhohuone, pesutupa, kuivaushuone, sauna, mankeli, väestönsuojat, kellarikomerot, lastenvaunuvarasto, kylmäkellari, talonmiehen varasto, kaapeli-TV
Rakennukseen tehdyt korjaukset2009 Lukostojen uusiminen, 2009 Saunojen peruskorjaus, 2010 Parvekeremontti ja lisälämmöneristäminen, 2010 Julkisivuremontti (2009-2010), 2013 Ilmanvaihdon lämmöntalteenottolaitteiston hankinta, 2014 Piha-alueen kunnostaminen, 2014 Ikkunoiden tiivistäminen, 2015 Kattoluukkujen korottaminen, 2015 Saunan ovien vaihto, 2015 Kattovuodon aiheuttaman vesivahingon korjaus, 2015 Lämmityskaapelin asentaminen katolle, 2016 Kylmäkellarin korjaus, 2017 Putkiston runkolinjan kuvaus, 2017 Saunan kiukaan korjaaminen, 2018 Viemärikuvaus, 2018 Räystäspeltien uusinta, 2019 Parvekekaiteiden maalaus, 2021 Maalämpöjärjestelmän hankinta ja irtaantuminen kaukolämmöstä, 2024 käyttövesiputkien uusiminen ja osittainen sähkösaneeraus, saunojen korjaukset (panelointi ja lauteet) 2024
Tiedossa olevat korjauksetHallituksen selvitys kunnossapitotarpeista vuosille 2026 - 2030: Kuntoarvion päivittäminen, salaojien korjaustarpeen selvitys A ja C talojen osalta
Ostajalle aiheutuvat kustannuksetOstajalle aiheutuvat kustannukset: Tulevista korjauksista ei ole kustannusarvioita
MuutaYhtiöjärjestyksessä on as.oy -laista poikkeavia määräyksiä kunnossapidosta, §14-15: Osakkeenomistajien muutostyöt. Osakkeenomistajilla on oikeus tehdä hallitsemissaan huoneistoissa muutostöitä. Muutostöistä on etukäteen toimitettava hallitukselle kirjallinen työselitys ja piirustukset, jotta hallitus voi arvioida muutostyön laajuuden ja koskevatko työt yhtiön korjaus- ja kunnossapitovastuuseen kuuluvia asioita. Hallituksella on oikeus palkata työn laadun varmistamiseksi ulkopuolinen valvoja osakkeenomistajan lukuun. Muutostöiden aiheuttamista ylimääräisistä kustannuksista ja vahingoista vastaa aina osakeluetteloon merkitty osakkeenomistaja riippumatta siitä, onko osakeluetteloon merkitty osakkeenomistaja tai joku aikaisempi osakkeenomistajista ne tehnyt tai teetättänyt.
Muutostöissä on osakkeenomistajien huomioitava voimassaoleva rakennuslainsäädäntö ja kunnalliset määräykset. §15 Osakkeenomistajan vastuu. Vastuu osakkeenomistajien jälkikäteen rakentamien parvekelasien asentamisesta, korjaamisesta, kunnossapidosta ja niistä aiheutuneista ylimääräisistä kustannuksista ja mahdollisista vahingoista kuuluu osakkeenomistajalle.
Kiinteistö on valmistunut ennen vuotta 1994 ja sen rakennusaineissa/-materiaaleissa voi olla asbestia. Osakkeenomistajan tulee huomioida ennen remonttiin/muutostyöhön ryhtymistä voimassaoleva asbestilainsäädäntö sekä teettää tarvittava asbestikartoitus. Osakkeenomistajan tulee myös huomioida aina ennen remonttiin ryhtymistä tarvittavan muutostyöluvan hakeminen taloyhtiöltä.
Ylimääräisessä yhtiökokouksessa 19.10.2023 on päätetty kylpyhuoneremonttien hyvityksistä osakasremonteissa, niin että taloyhtiö hyvittää osakkaalle kertakorvauksena 2500 euroa, kun osakkaat saneeraavat kylpyhuoneet tämän päivän taloon (vesieristykset uusitaan määräysten mukaan ja lattiakaivo uusitaan). Korvaus maksetaan vain kerran asuntoa kohden. Korvaus maksetaan vain kulutositteiden perusteella.
30.7.2026 yhtiökokouksessa
-Päätettiin yksimielisesti, että jatkossa A- ja D-talon kylmiöt jäävät käyttöön ja että B- ja C-talojen kylmiöt jätetään lämpimiksi varastoiksi. Yhtiökokous antoi hallitukselle valtuudet järjestää kylmiö- ja varastotilat tasapuolisesti niitä tarvitseville, niin että kylmiöt jaetaan niille huoneistoille, jotka ovat aktiivisia käyttäjiä ja käytöstä poistetut kylmiöt jaetaan jäljelle jäävien kesken varastotiloiksi.
-Hallitus esitti yhtiökokoukselle, että hallitus saisi valtuudet vaihdattaa nykyisiä lämmitystolppakoteloita auton hitaaseen lataukseen soveltuviksi ”hybridikoteloiksi” nykyisen infran sallimissa rajoissa. Samaa autopaikkaa pystyisi siten käyttämään kulloisenkin tarpeen mukaan perinteisenä lämmitystolppapaikkana tai sähkö-/hybridiauton hitaaseen lataamiseen (kytkimestä valitaan käyttötarkoitus). Kun paikkaa käytetään latauskäyttöön, saadaan kulutettu sähkömittarin kautta selville laskutusta varten. Hallitus esittää, että käytetystä sähköstä laskutetaan taloyhtiön maksaman sähkön keskihinnan lisäksi 0,05 €/kWh lisähintaa (autopaikkavuokran lisäksi).
Päätettiin edetä esityksen mukaisesti. Kokouksessa todettiin, että latauskyselyn vastauksien perusteella ei kenelläkään osakkaalla ollut akuuttia lataustarvetta, mutta vastauksien
perusteella oli muutama vastannut mahdollisen sähköauton hankkimisesta lähivuosina. Lisäksi todettiin, että latauskartoituksen perusteella nykyisille sähköpaikoille ei pysty asentamaan, kuin muutaman hidaslataukseen tarkoitetun hybridikotelon. Yhtiökokous antoi hallitukselle valtuudet
muutamien latauskoteloiden asentamiselle, kun huomioidaan sähkökaapeleiden rajoitteet
Huoneistot yhteensä45 kpl
Asuinhuoneistojen kokonaispinta-ala2737 m²